Historické snímky Plzně představuje výstava na radnici

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 25. duben 2023 06:50
Historické snímky Plzně představuje výstava na radnici Ilustrační foto: Visit Plzeň

Sejdeme se na rynku. Tak se jmenuje výstava instalovaná v mázhauzu plzeňské radnice. A proč právě tento název? Na vystavených snímcích vidí návštěvník proměny náměstí Republiky od 90. let 19. století do roku 1937. Fotografie pochází ze sbírky národopisného oddělení Západočeského muzea v Plzni. Expozici, která vznikla také ve spolupráci s Archivem města Plzně. Zhlédnout ji můžete až do 3. května.

Rozlehlé plzeňské náměstí bylo vždy srdcem města. Ve středověku se zde konaly trhy, scházela se městská honorace, a na to vše hleděla ze své výšky věž katedrály, nejvyšší kostelní věž v Čechách. Kdyby mohla vyprávět, vzpomínala by například na vztyčování Morového sloupu nebo na to, jak se Plzeň loučila s chlapci, kteří odcházeli do války. Roku 1905 se v centru města manifestovalo za všeobecné volební právo a o třináct let později se zde vítala republika. Slavnostní přehlídky zde pořádali Sokolové, legionáři i nejrůznější spolky, když se chtěly důstojně prezentovat před veřejností. Náměstí bylo také dějištěm velkých pohřbů významných představitelů města.

Náměstí často a rádi navštěvovali právě fotografové. Městské domy pro ně tvořily fotogenickou kulisu s dobrým světlem i dostatkem prostoru pro zachycení neopakovatelných okamžiků.

Přijďte se podívat na obrázky z doby mládí vašich dědečků a pradědečků.