Hejtmanství podpoří třemi miliony zachování malých prodejen v obcích

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 20. únor 2020 17:40

Už potřetí vyhlásí Plzeňský kraj dotační titul, jehož cílem je zachování malých prodejen v malých obcích do tisíce obyvatel. Hejtmanství na dotaci vyčlenilo tři miliony korun. Alespoň částečně by měly peníze od kraje přispět malým obcím k udržení kamenného obchodu, případně zachovat či obnovit služby pojízdné prodejny na území obce.

https://www.youtube.com/watch?v=IfP2fgPaezU&feature=youtu.be

Vyhlašovaný dotační titul je určen výhradně obcím na částečné krytí neinvestičních nákladů na provoz prodejny, a to bez ohledu na vlastníka budovy a provozovatele prodejny. Poprvé mohly obce žádat o dotaci v roce 2018. Využilo toho 33 obcí, mezi které kraj rozdělil 1,3 milionu korun. Loni se okruh obcí, které mohou požádat o dotaci, rozšířil o obce do 1000 obyvatel, pokud mají prodejnu ve své části obce do 250 obyvatel. V roce 2019 kraj poskytl na podporu malých prodejen dva miliony korun. Dotaci využila více než padesátka obcí.

„Letos se opět rozšířil okruh možných žadatelů. O dotaci může požádat obec do 500 obyvatel, případně obec do 1000 obyvatel, pokud žádá o dotaci pro prodejnu, která se nachází v její části obce do 250 obyvatel. Uznatelnými náklady jsou náklady na energie, vodu, mzdové náklady prodavačky, případně na příspěvek provozovateli prodejny, pokud prodejnu obec neprovozuje,“ vysvětlil náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

„Výše podpory je 100 tisíc korun, pokud prodejnu provozuje obec, 50 tisíc korun, pokud obec hradí náklady na energie. U podpory provozovateli obchodu je maximum 30 tisíc korun, na pojízdnou prodejnu může jít až 15 tisíc korun,“ zmínil Grüner. Sběr žádostí bude probíhat v termínu 26. 2. až 11. 3. 2020.