Konec roku? Hektický jako loni, říká hejtmanka. Sama se prý těší na hory

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 24. prosinec 2021 06:41
Konec roku? Hektický jako loni, říká hejtmanka. Sama se prý těší na hory Foto: Plzeňský kraj

Druhé Vánoce s covidem zažívá ve funkci hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. Sama si nejvíce považuje toho, že se podařilo začít rekonstruovat krajské nemocnice, obrovský krok pak udělal podle ní kraj také v podpoře domácí hospizové péče. 

Jak letos prožíváte konec roku?
Je to podobně hektické jako loni. Stejně jako před rokem touto dobou přišla pandemie koronaviru v plné síle, opět nás omezuje v každodenním životě. A to v době, na kterou se všichni celý rok tak těšíme. Potvrzuje se ale, že správnou cestou, jak zůstat zdravý, anebo mít jen lehký průběh nemoci, nebýt ohrožen na životě a neskončit v nemocnici, je být očkovaný. To je i podmínka pro konec celé řady omezujících opatření, které určitě netěší a nebaví nikoho z nás. Obzvlášť teď, o Vánocích.

Co se v kraji letos podařilo?
Začali jsme rekonstruovat naše nemocnice. Hlavně klatovská a rokycanská si modernizaci opravdu zaslouží. Udělali jsme obrovský krok v podpoře domácí hospicové péče, která bude dostupná v každém okrese. Díky tomu tak lidé budou moci dál trávit své staří doma, se svými blízkými, s péčí, kterou potřebují. Velkou proměnou prochází školy, které v kraji máme. To je určitě naše priorita i pro příští rok. Vyhlásili jsme celou řadu dotačních programů, které podpoří konkrétní projekty ve vzdělání, kultuře, sportu, anebo péči o památky. Těší mě, že se s naší pomocí povede udělat spoustu věcí, které lidem v našem kraji udělají radost.

Ve zdraví přežít náročné období končícího roku vyžaduje „dobíjení baterek“. Najdete si v náročném pracovním nasazení čas na sebe?
Miluji hory a lyžování. Letos to však bylo již podruhé v mém aktivním životě, kdy jsem nelyžovala. Lockdown přinesl uzavření sportovních areálů a na Velký Javor jsem mohla koukat jen z naší strany hranice. Byl to smutný pocit. Ale o to více času jsme s manželem v létě věnovali dlouhým procházkám po Šumavě a já konečně  viděla i Prášilské jezero. Všechna šumavská jezera už jsem navštívila, jen tohle krásné mi v mých zážitcích chybělo. Lyže jsou v mých aktivitách na prvním místě. Proto se už opravdu těším, až vyjedu nahoru na kopec lanovkou. V tichu a ranním světle se rozhlédnu po horách a pak sjedu po uhlazeném manšestru dolů. To ticho a energie hor mě nabíjí.

Co byste popřála čtenářům?
Všichni si přejeme, aby se naše životy co nejdříve vrátily zpět k tomu, jak jsme je znali a žili v době před pandemií. Jde to bohužel pomaleji, než bychom chtěli. Vím ale, že proto společně děláme maximum. Přeji vám proto, abyste si ve vánočním čase našli čas pro sebe, své blízké, rodinu, přátele. A do nového roku nám všem přeji pevné zdraví a radost ze života. Přála bych si, aby se nám dařilo nacházet věci, situace a příběhy, které nás spojují. Přeji nám všem, aby úcta, respekt a láska naplnily naše životy. Hodně štěstí a zdraví v nadcházejícím roce 2022.

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://www.plzen.cz/hejtmanka#sigProId5631e738c1