Hasičské jednotky se připravují na likvidaci části velkochovu slepic na Tachovsku

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 2. leden 2023 15:43
Hasičské jednotky se připravují na likvidaci části velkochovu slepic na Tachovsku Foto: HZS Plzeňského kraje

Likvidace části velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se v pátek potvrdila ptačí chřipka, začne v úterý a potrvá několik dní. Jedná se o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v Česku. Utraceno bude přibližně 110 000 nosnic z celkem 742 000, které firma Česká drůbež s.r.o. v Brodu chová ve třech halách rozdělených na poloviny.

Veterináři na místě zjistili vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1, která se může potenciálně přenést i na člověka. Současně se bude likvidovat asi 2,5 milionu vajec ze všech tří hal. Na řešení situace výskytu ptačí chřipky v chovu drůbeže se bude podílet Krajská veterinární správa v Plzni a Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje.

"Máme připravené týlové zabezpečení a dekontaminační stanoviště, stejně tak jako osobní ochranné prostředky nutné pro podobné situace. Dále jsme vyvtořili prostor pro štáb velitele zásahu, odpočinkový prostor pro zasahující nebo prostor pro převlékání z kontaminovaných osobních ochranných pomůcek. Na místě je i speciální kontejner a rám pro dekontaminaci techniky ze Záchranného útvaru HZS ČR - záchranné roty Zbiroh," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Hasičské jednotky budou postupovat dle Souboru typové činnosti složek IZS, který detailně popisuje kompetence jednotlivých složek při podobném zásahu.