Guľa: Cítil jsem, že je pravý čas se posunout. Šanci u něj mají mladší hráči i ti zkušení

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 6. leden 2020 21:03
gula ilustrační foto: FCVP

Jedna úspěšná éra skončila. Ta druhá by v ideální případě měla začít. Vyvoleným mužem, který má dát Viktorii Plzeň novou jiskru, je Adrián Guľa, doposud trenér slovenské jednadvacítky.

Čím to, že jste nedávno odolal nabídkám Sparty a Slavie, a teď to klaplo s Plzní? Nebudu porovnávat jednání s ostatními kluby, co bylo v minulosti bylo příjemné, když se o mě zajímaly nějaké kluby. Dávalo mi to motivaci. Velikost klubu, profi přístup, vize i načasování...cítil jsem, že je pravý čas na to, abych se posunul do tak velkého klubu, jako je Plzeň.

Je o vás známo, že dáváte šanci mladým hráčům. O Plzni se naopak mluvilo jako o retro týmu. Chcete tohle změnit? Budu se snažit dělat naplno s hráči, kteří se chtějí zlepšovat. Velmi rád jsem dělal i s hráči, kteří mají zkušenosti. Podstatné je, aby byl hráč připravený hrát. Mladí každopádně dostanou šanci, uvidíme, jakým způsobem se bude vyvíjet třeba Herc, který tady nenastupoval. Vsadíme všechnu energii do našich hráčů a průběžně uvidíme, zda bude nutné do kádru ještě vstupovat.

Jak moc jste museli měnit plán zimní přípravy? Předpokládám, že byla už nějak naplánovaná před vaším příchodem? Trochu jsme ji museli upravit, obzvlášť na začátku přípravy jsme nechtěli hrát zápas, který byl původně naplánovaný. Zůstává soustředění ve Španělsku, kde ještě vybíráme soupeře. Chci hlavně navnímat hráče. Trenér Vrba tu nechal silné dědictví. Má můj obrovský respekt.

V jakých aspektech hry chcete Plzeň měnit? Každý trenér chce hrát nátlakově a ofenzivně. Na druhé straně ale i vyváženě. Bude snaha, abychom využívali krajní prostory a rychleji reagovali na zisk míče.

Co je pro vás kritériem úspěšnosti v jarní části ligy? Udělat maximum pro výhru poháru a v lize, abychom vyhrávali a potěšili fanoušky i vedení. Kritérií úspěchu je více. Jedním z nich může být i zlepšování hráčů, nejen celého týmu.

Aktuálně máte k dispozici hodně široký kádr.. Přicházím v rozběhnuté sezóně do týmu, potřebuji vidět větší počet hráčů. Máme ale výborné podmínky a dovedeme si poradit. Před soustředěním přijde nějaké první zeštíhlení. Jako optimální bych viděl kádr 20 hráčů plus tři brankáři.

Pod Pavlem Vrbou hrávala Viktoria na jednoho útočníka. Budete praktikovat podobné rozestavení? Nevím, je pro mě podstatné, abychom dokázali rotovat. Může to být 4-3-3. Když máte tři schopné útočníky, tak můžete hrát se všemi. Ale uvidíme, co bude hráčům sedět. Něco je naše představa, něco realita. Je možné, že se objevíme v přibližně totožném rozestavení jako s Pavlem Vrbou, ale třeba s jinými úkoly.

Když už jsme u Pavla Vrby. Dával vám nějaké rady? S Pavlem jsem si samozřejmě volal. I lidsky je mi velmi blízký, vždy se mi snažil pomoci. Poznal jsem ho i jako trenéra.

Jak na na váš přesun vůbec reagovala rodina? Hrál jsem v Česku, takže znají cestu a dálnici D1. Věřím, že mám takovou podporu, že když bude třeba, přijedou. Zázemí a podmínky tady na to v Plzni mám.