Filmový festival Finále Plzeň odstartoval v pátek snímkem Il Boemo

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - sobota, 24. září 2022 17:30
Filmový festival Finále Plzeň odstartoval v pátek snímkem Il Boemo Ilustrační foto: ilboemo.cz

Filmový festival Finále Plzeň v pátek odstartoval životopisným snímkem Il Boemo v hlavní roli s Vojtou Dykem. 35. ročník filmového festivalu zahájila moderátorská dvojice Ester Geislerová a Petr Vančura, kteří budou provázet celým festivalem. Na filmy můžete vyrazit až do 28. září.

Zahájení proběhlo ve velice intimní, lehce dramatické atmosféře v hlavním sále Měšťanské Besedy. Sál byl zahalený do tmy a moderátorská dvojice odstartovala celý festival lehce dramaticky, ale také velmi zábavně s čelovkami na hlavách. Úvod tak dostal zcela zajímavý náboj. Po představení soutěžních snímků, české i mezinárodní poroty a proslovech několika významných osobností, přišlo na řadu představení úvodního filmu Il Boemo.

Na představení filmu dorazil režisér Petr Václav, hlavní hrdina filmu Vojtěch Dyk bohužel nedorazil, avšak nahrál pozdrav a poděkování pro všechny diváky. Samotný snímek Il Boemo byl představen divákům vůbec poprvé.

Historický film sleduje hudebního skladatele Josefa Myslivečka, kterého představuje Vojtěch Dyk. Mysliveček se jako syn pražského mlynáře navzdory očekávání rodiny vydal za svým snem do Itálie, která byla ve druhé polovině 18. století světovým centrem opery. Dokázal se zde prosadit a dosáhnout hvězdné kariéry.

Snímek nabízí spoustu krásných operních árií, milostné scény, ale i dramata. V mnoha ohledech může působit trochu kontroverzně, ale rozhodně stojí za to se na něj podívat. Říká se, že člověk operu buď miluje, nebo nenávidí, ale celkový dojem z filmu je pozitivní i pro nepříznivce tohoto žánru.

Excelentní výkon Vojtěcha Dyka, který svou roli ztvárnil v italštině, naprosto odzbrojil všechny přítomné diváky. Na závěr se potleskem opravdu nešetřilo. Potlesk trval několik minut. Dyk na roli pracoval intenzivně rok a vyplatilo se. Film půjde do boje o Oskara. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyšle Il Boemo do soutěže o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film.

Festival Finále nabízí celou řadu filmů, které stojí za pozornost. Na své si přijdou i malí diváci, v programu jsou zařazené také pohádky a filmy pro celou rodinu. Kapacita sálů v Měšťanské Besedě je omezená, proto je potřeba zakoupit si lístky včas.