Farmáři v Plzeňském kraji sklidili dost sena, vedra první seče neovlivnila

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 23. červenec 2022 06:52
Farmáři v Plzeňském kraji sklidili dost sena, vedra první seče neovlivnila ilustrační. Foto: pixabay

Zemědělci v Plzeňském kraji většinou sklidili a usušili dostatek sena pro krmení dobytka. Louky s travinami a jeteli, které se sklízejí při prvních sečích, měly ještě dostatek vláhy, sena je tak v regionu dost. Druhá seč bude kvůli vedrům trochu slabší a možná už nebudou žádné další. Cena sena na trhu je zatím stejná jako v běžných letech, zvýšená je o nárůsty ceny pohonných hmot a inflaci. Neopakuje se tak situace před čtyřmi lety, kdy sucho "vypálilo" řadu ploch, sena bylo málo a jeho cena se téměř zdvojnásobila. Ani ostatní země Evropy zatím nehlásí nedostatek senáže.

"Kdo pro to něco udělal, tak podle mého názoru seno má. Porosty nebyly špatné, protože zjara voda trochu byla. První seč, z níž se hodně seno dělá, je dobrá. Z té druhé to bude trochu slabší, ale většina zemědělců by seno mít měla," řekl šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti, která obhospodařuje 3600 hektarů na Rokycansku. Třetí nebo čtvrté seče už asi kvůli vedrům nebudou, částečně se na vysušených plochách ztratí i surovina pro druhé seče.

Zemědělci v kraji zatím seno nepoptávají, přitom před čtyřmi třemi lety chtěli menší farmáři od větších firem nakupovat. Počasí přálo také sušení sena z první seče a teď ještě také z druhé, která by mohla vytvořit zásobu i na příští rok. Pokud někdo seno prodává, tak už ne za ceny, které byly třeba před čtyřmi lety, kdy se vozilo do Polska i do Německa za "velké peníze". "V Evropě nedostatek není. Podle nabídek se cena u nás pohybuje 450 až 600 za kulatý balík (tři až čtyři metráky), což je normální, ale doba, kdy byla 800 až 1200 korun a seno nebylo, je pryč," uvedl Šíma. Dostatek sena je vidět i z toho, že je hodně nabídek na prodej, ale ne na koupi.

"Z prvních sečí, které už jsou usušené a odklizené, máme zabezpečené kvalitní krmení na celý rok," řekl Radovan Sochor z rodinného statku v Železném Újezdě na Plzeňsku, který hospodaří na 200 hektarech. Louky začala sekat v druhé polovině června, poté co vykvetly a vysemenily. Farma, které zbylo i seno z loňska, už zahájila druhé seče pícnin na orné půdě, kde střídá plodiny s jetelovinami, které půdu obohacují o dusík, zbavují pole plevelů a zajišťují vyšší výnosy obilovin.

Pokud budou pořád taková vedra a nebude pršet, tak už podle Sochora nemusí následovat žádné další kosení, a proto je třeba si udělat zásoby. Zemědělci z okolí zatím seno nepoptávají. "Budu se muset vydat na Moravu, protože když to takhle půjde dál, tak budeme mít 20 kamionů sena na prodej, pokud rok doběhne normálně," řekl Sochor. Řada oblastí na Moravě hlásí problémy se senem, jihozápadní Čechy jsou na tom dobře. První seč by měla být podle zemědělských pravidel "pod střechou" nejdéle do konce července a druhá do konce října.

čtk