Fakultní nemocnice otevírá další covidová pracoviště, omezuje plánované operace

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 26. listopad 2021 15:08
Fakultní nemocnice otevírá další covidová pracoviště, omezuje plánované operace ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Počty hospitalizovaných pacientů s nákazou covid-19 se ve FN Plzeň neustále zvyšují. Od minulého pátku (19.11.) se počet hospitalizovaných s nákazou covid-19 zvýšil o 43 nemocných, ze 116 na 159 hospitalizovaných. Dnes je na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 33 pacientů s covid-19, to je o 6 pacientů více, než minulý týden. Nemocnice tak musí významně utlumit plánované operace.

„Z důvodu zvyšující se potřeby odborníků intenzivistů na covid odděleních jsme nuceni od pondělí 29. listopadu utlumit plánovanou operativu na 50%. Akutní, veškerá onkologická operativa bude bez omezení. Ruší se např. operace křečových žil a jiné zákroky, které snesou odklad,“ vysvětluje ředitel FN Plzeň Václav Šimánek. Pacienti jsou o odkladu operace většinou informováni telefonicky, některá pracoviště posílají sms zprávy. Všichni pacienti obdrží doporučení, že v případě zhoršení jejich zdravotního stavu se mají dostavit na ambulanci daného pracoviště.

Z provozních důvodů byla ve FN Plzeň uzavřena některá lůžková oddělení, například rehabilitační či kožní. Jiná se slučovala, například děti a dospělí na ORL, a postupně se otevírají covidová pracoviště. Od příštího týdne bude v provozu celkem 14 samostatných covidových oddělení, na dalších klinikách jsou pro nakažené pacienty izolační pokoje. „Přístrojové kapacity jsou dostatečné, personální  zatím také. Přesouváme zaměstnance dle možností, problémem začíná být velký počet chybějícího personálu, ať už se jedná o karantény, OČR, pracovní neschopnosti. Z 5000 zaměstnanců  FN Plzeň nyní chybí 450. Nejvíce se obáváme psychického a fyzického vyčerpání našich zaměstnanců. Ti jsou nenahraditelní,“ uzavírá ředitel Václav Šimánek.