Dvanáctidenní miminko se žena rozhodla léčit podle internetu, dítě zemřelo. Hrozí jí 10 let za mřížemi

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pondělí, 11. březen 2024 16:07
Dvanáctidenní miminko se žena rozhodla léčit podle internetu, dítě zemřelo. Hrozí jí 10 let za mřížemi ilustrační. Foto: pixabay

Obžalobě z ublížení na zdraví čelí ode dneška u Krajského soudu v Plzni čtyřiadvacetiletá žena, kterou státní zastupitelství viní ze smrti jejího dvanáctidenního syna. Místo, aby mu při potížích s dýcháním zavolala lékařskou pomoc, snažila se mu pomáhat podle rad z internetu. Když pomoc po několika hodinách přivolala, lékař už nemohl novorozenci pomoci, uvedla žalobkyně. Podle znalců dítě zemřelo na otok po pohmoždění mozku, které mohlo nastat pádem dítěte z náručí dospělého člověka na zem. Žena vinu odmítla. Hrozí ji až desetileté vězení, státní zástupkyně požaduje v obžalobě až šestiletý trest.

Ženě, která doma měla už dceru, se syn narodil 12. února 2022. O dvanáct dní později podle obžaloby dopoledne zjistila u dítěte potíže s dýcháním a vyhledala si informace na internetu. "Dospěla k závěru, že zdravotní potíže spočívají právě v tom, že mu zaskočilo mléko," uvedla žalobkyně. Žena pak podle rad na internetu dosáhla toho, že chlapec vyzvracel část mléka. Jeho stav se ale podle spisu zhoršoval, opakovaně a ve stále kratších intervalech měl zástavy dechu. Matka ale z obavy, aby jí sociální pracovníci syna kvůli špatné péči neodebrali, nezavolala lékaře. Stále se soustředila na vlastní diagnózu a na opakované zástavy dýchání reagovala tím, že se podle své úvahy snažila synovi pomoci stlačováním hrudníku na srdce a zasazováním úderů do zad, stojí v obžalobě. Lékaře přivolala až odpoledne, kdy už lékař nemohl kvůli celkovému kolapsu životních funkcí dítěti pomoc.

Matka, které se narodilo letos v lednu další dítě, odmítla vypovídat, na dotazy ale odpovídala. Tvrdila, že den před úmrtím syna s ním byl v pokoji její bývalý partner, otec dítěte. Rozešli se, ale on stále přicházel do bytu. Podle jejích slov byl násilnický a v minulosti jí bil. Večer před smrtí dítěte se ženě podle jejích slov udělalo špatně a chtěla si odpočinout. Řekla proto muži, aby syna a starší dceru pohlídal. Šla si lehnout do vedlejšího pokoje, po čase ale uslyšela ránu, jako by něco udeřilo do dřeva, řekla. Když se běžela podívat, syn byl v postýlce mimo polštář, kam ho položila. Bývalý parter jí neřekl, co se stalo, a ona se podle svých slov bála dál ptát. "On rád používal pěsti," uvedla.

Připustila, že když se synovi druhý den dopoledne udělalo špatně, našla rady na internetu a usoudila, že mu zaskočilo mléko. Otočila dítě na břicho a údery do zad se z něj snažila dostat jídlo. Chlapci se pak udělalo lépe a usnul potíže se vrátily asi hodinu po poledni a žena mu zase zkoušela pomoci podle rad na internetu. Přiznala, že měla strach zavolat lékaře, aby sociální pracovníci dítě neodebrali. Předtím to udělali s dcerou, když měla kvůli bývalému partnerovi zranění, řekla žena.

Dnes nemá v péči nejstarší dceru, sociální pracovníci jí prý zakázali ji vidět, nesmí ani vědět, kde žije.

Soud pokračuje výslechy svědků v dubnu.

čtk