Dosavadní prostory v zámku už nevyhovují. Plzeňský kraj postaví nový domov sociálních služeb

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 6. únor 2022 06:54
Dosavadní prostory v zámku už nevyhovují. Plzeňský kraj postaví nový domov sociálních služeb Současné prostory už nevyhovují. Zdroj: Domov sociálních služeb Liblín

Plzeňský kraj postaví v Liblíně na Rokycansku nový domov sociálních služeb (DSS). Přesune tam větší část současných 130 klientů a 80 zaměstnanců z místního zámku, který je pro ně nevyhovující. Krajskou památku pak převezme muzeum z blízké Mariánské Týnice, kde je známý barokní poutní areál. Nový objekt vznikne na pozemku za zámeckým parkem. Nejprve ale musí obec Liblín změnit územní plán, aby se tam dalo stavět, řekl náměstek hejtmanky Rudolf Špoták (Piráti). Kraj chce podle něho situaci vyřešit co nejdříve.

Kraj koupí pozemek od soukromníka, s nímž už podle Špotáka uzavřel smlouvu o budoucím prodeji. "Napřed ale musí obec schválit změnu územního plánu, což bude trvat tak devět měsíců. Poté pozemek odkoupíme a začneme projektovat," řekl. Stavba by mohla začít už v roce 2024.

Nový domov bude zcela samostatným objektem. Ještě předloni kraj plánoval za 290 milionů Kč zmodernizovat a rozšířit obě křídla zámku, což mělo začít letos. Kapacita domova, 150 klientů s tělesným i mentálním postižením a seniorů, se neměla změnit. Nové vedení kraje se nakonec rozhodlo pro nový objekt, kam by se přesunula zhruba polovina klientů. "Hlavně mentálně postižení, kteří chodí do chráněných dílen. V Liblíně se cítí dobře a někteří tam žijí už desítky let," uvedl Špoták. Druhá část klientů DSS, zejména upoutaní na lůžko, by se přesunula do nového objektu, který kraj plánuje postavit ve své Rokycanské nemocnici. Vznikl by vzadu na louce, už se připravuje studie, řekl.

Po přesunu DSS převezme zámek krajské Muzeum a galerie severního Plzeňska sídlící v Mariánské Týnici. "A kultura by si pak řekla, jaké záměry s ním má," uvedl náměstek. Muzeum jej plánuje pro své depozitáře a chce tam také expozice přírody oblasti u Berounky, protože Liblín je nejznámějším vodáckým centrem regionu. Památkově chráněný objekt, který by se ale musel částečně rekonstruovat a opravit, patřil naposledy Emilu Kučerovi, spolumajiteli čokoládoven Orion, a jeho dědicové ho přenechali státu.

Kraj, který zřizuje 12 domovů sociálních služeb s 2200 klienty, teď považuje za hlavní stavbu nového pavilonu s 54 lůžky v domě sociální péče v nedalekých Kralovicích za 180 milionů Kč, z čehož 46 milionů korun dá stát. "Teď se bude vypisovat soutěž na dodavatele. Do konce prázdnin chceme kopnout, pokud se nebudou odvolávat neúspěšní uchazeči. Stavba má skončit v listopadu 2024," řekl Špoták. Podle něj se současná kapacita DSP Kralovice (90 lůžek) zvýší jen o pár lůžek, ale půjde o zkvalitnění, protože se pokoje zmenší a vylepší. Lůžka tam budou také pro klienty s Alzheimerovou chorobou a demencí, které teď na severu Plzeňska chybí.

čtk