Dobrá zpráva. Testy u rodinných příslušníků nakažené ženy jsou negativní

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 11. březen 2020 20:08
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Plzeňský kraj má od středy první případ nákazy koronavirem. Ten byl potvrzen u padesátileté ženy, která se vrátila z dovolené v italském Livignu, kam za lyžováním každoročně míří až desetitisíce Čechů a které je dnes vysoce rizikovou oblastí. Dobrou zprávou je, že testy na koronavirus u rodinných příslušníků nakažené ženy jsou negativní.

„Průběh infekce je u dané osoby klidný a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl její zdravotní stav zhoršit. Osoba je od návratu do České republiky v karanténě. Pozitivní informací také je, že u všech rodinných příslušníků koronavirus nebyl potvrzen,“ uvedl pro Plzen.cz ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

Případ již v ranních hodinách komentoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Číslo 64. To je k dnešnímu ránu počet nakažených koronavirem v ČR. Posledním potvrzeným je žena z Plzeňského kraje. Vrátila se z italského Livigna. Celkem bylo vyšetřeno 1358 osob,“ uvedl Vojtěch. Odpoledne už byl ale počet nakažených na území České republiky vyšší. Po 17. hodině byl koronavirus potvrzen u 75 osob.

Livigno je vysoce rizikové

Právě Italské Livigno, odkud přijela nakažená žena z Plzeňského kraje, patří mezi nejvyhledávanější turistické a lyžařské destinace. Do oblasti každoročně vyráží až desetitisíce Čechů. Lidé ze západních Čech v tomto případě nejsou výjimkou. Řada z nich se v uplynulých dnech vrátila domů, když v Itálii trávila jarní prázdniny.

„Livigno je oblíbeným střediskem nejen u Čechů. I s ohledem na to v tuto chvíli představuje vysoké riziko, nicméně riziková je dnes celá Itálie,“ řekl Bartoš.

Podobně hovoří i vrchní epidemiolog Krajské hygienické stanice v Plzeňském kraji Petr Pazdiora. „Livigno se nachází v oblasti Lombardie. Všem, kteří se z Lombardie vrací, nařizujeme karantény. Dávali jsme je jak lidem, kteří přijeli do 6. března, tak lidem, kteří se vrátili po 7. březnu. Dnes už se ale v Itálii nerozlišují oblasti na rizikové a nerizikové, za rizikovou už je považována celá země,“ podotkl profesor Pazdiora.

Tisíce telefonátů denně

Kolik občanů z Plzeňského kraje letos za lyžováním do Itálie vyrazilo, není známo. Z dosavadních informací ale vyplývá, že číslo i v tomto roce bude vysoké. Lidé po návratu z rizikových oblastí mají kontaktovat praktické lékaře, případně hygieniky.

„Denně se na nás telefonicky obrací stovky až tisíce lidí. Samozřejmě to chápeme a snažíme se všem občanům vyjít vstříc, protože takovou situaci jsme zatím na území České republiky neměli. Její vývoj se navíc může rychle měnit,“ doplnil Bartoš.

Podle Bartoše by lidé měli zachovat klidnou hlavu a nestigmatizovat ty, kteří přijeli ze zahraničí. „Opatření, která jsou v současnosti prováděna, nejsou kritická, ale preventivní. Mají zamezit kulminaci epidemie tak, abychom ji jako stát dokázali zvládnout. Pokud nedojde ke katastrofickému scénáři, tak v každém kraji je dnes připraveno zdravotnické zařízení, které mohutně posiluje a které je schopno personálně, technicky i materiálně saturovat první vlnu,“ uzavírá Bartoš.

Jan Švábek