×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Do programu na stabilizaci a obnovu venkova vloží kraj 115 milionů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 10. prosinec 2019 17:49
Krajský úřad Plzeňského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje.

Do oblíbeného a úspěšného dotačního programu na stabilizaci a obnovu venkova vloží Plzeňský kraj 115 milionů korun, což je stejná částka, jaká tam byla i letos. Program se vyhlašuje od roku 2005 s cílem pomoci venkovským oblastem kraje. Mezi starosty je velmi oblíben zejména pro svou jednoduchost. Pro malé obce je to často jediná možnost, jak získat dotaci na opravu, rekonstrukci nebo pořízení svého nemovitého majetku. O návrhu budou v pondělí hlasovat zastupitelé kraje.

„Navrhovaná suma je největší mezi kraji v Česku. Přestože letos bylo v programu rekordních 115 milionů korun, stále je převis žádostí ze strany obcí,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD). Až doposud hejtmanství v programu rozdělilo kolem dvou miliard korun. Díky tomu si malé obce mohly nechat opravit své obecní úřady, kulturní domy, cesty, hřiště, požární nádrže, obecní rozhlasy nebo veřejné osvětlení.

Podle slov náměstka Grünera se kraj potýká s nedostatkem peněz na dopravní infrastrukturu. „I když malým obcím pomůžeme částkou 300 nebo 500 tisíc korun, tak to stále nestačí. Měl by jim pomáhat i stát. My potřebujeme, aby nám mladí lidé na venkově zůstali a neodcházeli do měst," uvedl Grüner.

Program stabilizace a obnovy venkova je pro obce o velikosti do 2000 obyvatel nebo pro obce, jejichž některá část má do 500 obyvatel. Žádosti se podávají ve třech kapitolách, dotaci tak mohou získat obce na pořízení, opravy a opravy hmotného majetku a technické infrastruktury. Nejmenší obce tam mohou dostat půl milionu, výjimečně až dva miliony korun. Obce nad 2000 obyvatel mohou dostat pro svou místní část až 300 tisíc korun. Malé obce mohou také dostat peníze na pořízení územního plánu.

Třetí kapitolou programu jsou integrované projekty mikroregionů, na obnovu drobných památek, naučné stezky, modernizace autobusových zastávek nebo pojízdné prodejny. Kraj chce podpořit venkov i v dalších programech, ty se zaměřují na dobrovolné hasiče, prodejny v malých obcích, opravy památek nebo kulturní akce. V programu na odstranění havarijních a naléhavých stavů obcí se má příští rok finanční podpora meziročně zdvojnásobit na 40 milionů korun.