UNESCO přitáhne turisty, bojovali jsme 11 let, říká ředitel Infocentra Karlových Varů

Zveřejněno v Z regionu
Od - středa, 8. září 2021 17:30
UNESCO přitáhne turisty, bojovali jsme 11 let, říká ředitel Infocentra Karlových Varů Zdroj: Karlovy Vary

Dlouhých 11 let dřiny se vyplatilo. 24. června se lázeňské město Karlovy Vary mohou pochlubit zápisem na seznam UNESCO. Podle ředitele Infocentra Karlových Varů Josefa Dlohoše se úspěch podařil zásluhou dlouhodobé práce. "Minulé i současné vedení města za pomoci všech možných organizací opravdu dlouhodobě usilovalo o zápis," dodal.

dlohosOpravdu trvala snaha o zápis 11 let?
Ano, od první myšlenky a kontaktů, zda bychom mohli. Vývoj byl velmi složitý vzhledem k tomu, že se na začátku hlásilo okolo 60 lázní z celého světa. Nakonec vznikla skupina 11 slavných lázní Evropy, které jsou od 24. června zapsané na seznamu UNESCO. Vše jsou to místa s dlouhodobou tradicí.

Jste ve skvělé společnosti. Co jste museli všechno udělat, abyste se dostali do nominace?
Především splnit neskutečné stohy dokumentů. Byrokracie je velmi náročná. Rozhodující okamžik byla hodnotící komise, která přijela asi před dvěma lety. Ta prošla celé lázeňské město. Není to jen o tom, v jakém stavu je, ale i kam se chce ubírat a na jaké úrovni jsou služby.

Co to vůbec pro Karlovy Vary znamená?
Osobně to hodnotím jako závazek, že by naše služby měly být odpovídající. To, jak se staráte o svoje veřejné plochy, kolonády, jak budou fungovat služby..měli bychom udržet úroveň. Pro mě je to o tom, abychom neustoupili z cesty.

Změní se něco pro obyvatele?
Globálně nic, přijede ale více turistů. Cílení je na lázeňské hosty, kteří by tu měli zůstat déle. Budeme se chtít vyvarovat toho, aby jezdili jen jednodenní hosté. Rezidenti se nemusí ničeho významného bát. Není to tak, že by UNESCO kontrolovalo celé středy měst. V tom zápisu vidím samá pozitiva a podle mě je to v době koronavirové obrovská vzpruha pro lázeňská města, která mohou nalákat další turisty.

Změní se něco s cestovním ruchem?
Infrastruktura. Všechna lázeňská města by se měla připravit na větší zájem klientů. Postavit parkoviště, přizpůsobit veřejnou dopravu a další. Měla by se zaměřit na kulturní a další dění ve městech tak, aby bylo návštěvníkům co nabídnout. Aby to v lázních žilo.

Prozradíte, co se tedy chystá v Karlových Varech?
Pracujeme na tom. Uspořádali jsme druhý ročník Karlovarského kulturního léta, které město trochu rozhýbalo. Pořád se něco dělo. Na příští rok chceme akci rozšířit, abychom pokryli i jarní a podzimní měsíce. Mimo sezónu se pak budeme snažit uspořádat interiérové akce. A už 10. a 11. září se uskuteční 6. ročník festivalu světla. Od Alžbětiných lázních osvětlujeme celé centrum. Tentokrát jsme zvolili nejdelší trasu v historii festivalu a budeme končit až za Galerií umění u Poštovního dvora. Instalace poskytnou návštěvníkům jedinečnou atmosféru.