Čtyři skvosty Karlovarského kraje. Znáte je všechny?

Kladská. Foto: www.marianskelazne.cz

Západní Čechy se pyšní nádhernou krajinou a především pahorkatinami, vrchovinami a hornatinami. Co všechno ale v okolí Karlových Varů či Mariánských Lázní možná ještě neznáte?

Na moment do Švýcarských Alp

Nedaleko Mariánských lázní se nachází místo, které patří mezi největší a nejstarší přírodní rezervace na Karlovarsku. Řeč je o osadě s názvem Kladská. Její rozvoj započal rokem 1873 za doby saského knížete Otto Friedricha Schönburg-Waldenburga, který zde nechal postavit dnešní dominantu celé oblasti – lovecký zámeček. Postupně zde ve švýcarsko-tyrolském stylu byly vybudovány další sruby.

Krásy divoké severské přírody lze objevovat například formou devítikilometrové procházka po naučné stezce vedoucí Kladskými rašeliništěmi. Jedná se o okruh s povrchem vhodným pro kočárky.

Přírodní rezervace Křížky. Foto: www.marianskelazne.cz

Hřbitov u silnice?

Tohle napadne většinu lidí, kteří se vydají z Kladské směrem na Prameny a pojedou ještě kousek dál. Po pravé straně se uprostřed louky na vrcholku skalky totiž tyčí tři mohutné kamenné kříže připomínající dávné pohřebiště. Jde o přírodní památku z roku 1849, k níž se vztahuje mnoho pověstí. Pod Křížky se rozprostírá Upolínová louka, jejíž prohlídku zajišťuje povalový chodník s vyhlídkou do lučních porostů. Jde o další národní přírodní památku, kde zjara můžeme pozorovat výskyt mnohých velmi vzácných a ohrožených rostlin.

Andělská hora. foto: www.karlovyvary.cz

Andělské výhledy do krajiny

Výstup na vrchol kopce, na němž se rozprostírají rozsáhlé, avšak romantické zříceniny gotického hradu ze 14. století, láká nejen místní výletníky. Andělská hora je dominantou okolí Karlových Varů. Téměř desetikilometrová naučná stezka Andělská hora – Kyselka vede přírodními úkazy Slavkovského lesa přes několik zastávek, jako je například Šemnická skála, Štichlův mlýn či skalky skřítků. Ačkoli výlet není vhodný pro kočárky, patří mezi ty nejoblíbenější.

Svatošské skály. foto: www.karlovyvary.cz

Skoro jako v Adršpachu!

Další desetikilometrová naučná stezka nás provede přírodními krásy skalního města Svatošských skal. 12 zastávek s informativními tabulemi umožňuje turistům dozvědět se spoustu zajímavých informací z oblasti geologie, historie, archeologie a botaniky. Žulové skalní město bylo vytvořeno řekou Ohří. Ta v oblasti mezi Loktem a Doubím prorvala karlovarský žulový masív hlubokým kaňonem a na levém, nárazovém břehu vytvořila vysoké žulové stěny. Vlivem postupné větrné a dešťové eroze a působením mrazu skalní skupiny rozpukaly v mohutné skalní pilíře a jehlany. Údolí je skvělým tipem nejen pro rodinný výlet, ale i pro nadšené fotografy přírodních památek.