Co s bezdomovci? Plzeň má plán!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 25. únor 2022 10:35
Co s bezdomovci? Plzeň má plán! Foto: MP Plzeň

Stavba azylového domu, nízkoprahového denního centra a noclehárny ve Wenzigově ulici, nízkoprahové centrum pro ženy, sprchy zdarma i výdej teplého jídla v zimě a projekt pouliční medicíny. To všechno je součástí souboru opatření, které vyplynulo z koncepce pro práci s bezdomovci na rok 2022 i další roky.

Koncepce navazuje na rozsáhlou studii bezdomovectví, kterou si nechalo město zpracovat od katedry sociologie Západočeské univerzity. Zjišťovala situaci, potřeby i názory téměř 300 lidí bez domova a mínění Plzeňanů. "Cílem bylo najít průnik mezi oběma skupinami a řešení, která zlepší situaci lidí bez domova a veřejnost je bude akceptovat," řekl šéf katedry Jan Váně s tím, že studie byla unikátní v tom, že její autoři prováděli rozhovory s bezdomovci, se sociálními pracovníky, s lidmi z neziskového sektoru i s politiky a veřejností v jeden okamžik.

Podle Šloufa není bezdomovectví problematikou pouze bezpečnostní, ale také sociální, zdravotní a bytovou. Pro to, aby se mohla úspěšně a systémově řešit, je třeba mít kromě restrikce také prevenci. "Názor, že bezdomovectví je na okraji společnosti, je hrubá nepravda. Odehrává se v centru společnosti. Bezdomovci jsou součástí naší společnosti. Vždy tu budou, ale budeme se snažit podat pomocnou ruku. A ti, kteří jí využijí, si tak změní život," uvedl náměstek primátora David Šlouf. Samotného ho prý překvapilo, že 80 procent veřejnosti ze 754 respondentů odpovědělo tak, že by Plzeň mělo lidem bez domova podat pomocnou ruku. "50 procent lidí bez domova pije alkohol jednou týdně a méně. V normální společnosti je to přitom 61 procent," vyzdvihl Šlouf jedno ze zajímavých statistických srovnání. Podle něj také z výzkumu vyplynulo, že 69 procent lidí bez domova by rádo změnilo svůj život k lepšímu.

Přibývá mladých lidí bez domova

Součástí koncepce jsou i návrhy konkrétních opatření, co a jak udělat. Na přípravě řady z nich už se pracuje. Například vznikne nový azylový dům a nízkoprahové denní centrum ve Wenzigově ulici, připravuje se nízkoprahové centrum pro ženy, hledají se možnosti vybudování sprch zdarma i výdeje teplého jídla lidem na ulici, rozvoje pouliční medicíny, město pomáhá se zabydlováním domácností přecházejících z ubytoven a další.

Počet bezdomovců v Plzni se drží už asi pět let kolem 450. Zhruba polovina jich migruje v centrálním obvodu. Největší počet bezdomovců je ve věku kolem 40 let. Zesiluje skupina ve věku 20-30 let a podíl žen. Tři čtvrtiny lidí bez domova je ve ěku 26-55 let, 28 procent 36-55. Do pěti let 50 procent. 44,3 procent nemá průkaz pojištěnce. "Asi 90 procent jsou lidé se základním vzděláním," podotkl Váně.