Cizinec chtěl připravit svoji firmu o stovky tisíc. Pojistný podvod mu nevyšel

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 5. duben 2020 10:25
auto, policie Foto: M. Osvaldová

Jednačtyřicetiletý muž zavinil nehodu a poškodil při ní firemní vozidlo. Nenapadlo ho nic jiného, než na pojišťovnu a policii nahlásit, že mu auto ukradli.

"Dne 24. září 2019 přijali na klientské telefonní lince jedné pojišťovny oznámení o škodní události, že došlo k odcizení osobního vozidla, jehož provozovatelem byla společnost se sídlem v Praze, a které byl oznamovatel jednatelem," uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová. O dva dny dříve měl přitom jednačtyřicetiletý muž dopravní nehodu na území cizího státu, kdy s firemním vozidlem jako řidič narazil do stromu. "Vzhledem k tomu, že škoda na vozidle by byla zřejmě likvidní a oprava tím nákladná a uvedení pravdivých údajů by pojistné plnění na opravu vozidla nezískal, rozhodl se tyto údaje zatajit a následně na pojišťovnu nahlásil smyšlený případ odcizení firemního vozidla," potvrdila Hokrová. Stejně si počínal, když plzeňským policistům na služebnu přišel podat trestní oznámení k odcizení předmětného firemního vozidla. Policisté se případem začali zabývat, zjišťovat důležité informace, které je navedly i ve spolupráci s pracovníky dotčené pojišťovny na nekalé jednání oznamovatele. "To odhalili a zabránili tak případné škodě, která by tímto jednáním pojišťovně vznikla v případě, že by bylo pojistné plnění z pojistné smlouvy vyplaceno," podotkla policejní mluvčí.

Kriminalisté se případem zabývali a v průběhu měsíce února 2020 zahájili trestní stíhání jednačtyřicetiletého cizince z Plzně, kterého obvinili ze spáchání přečinu pojistného podvodu spáchaného ve stádiu pokusu. Kriminalisté se případem se dále zabývají a v případě uznání viny mu v pravomocném rozhodnutí může hrozit až pětiletý trest odnětí svobody.