Chci vyšší plat: Co nikdy neříkejte při vyjednávání o své mzdě

Zveřejněno v Pro ženy
Od - pondělí, 13. březen 2023 07:00
Chci vyšší plat: Co nikdy neříkejte při vyjednávání o své mzdě ilustrační. Foto: Shutterstock

Ideálním scénářem vaší kariéry by určitě bylo to, že si váš nadřízený sám všimne vašich úspěchů a sám vám nabídne zvýšení platu. Bohužel realita je tomu většinou na hony vzdálená… Pokud ale máte pocit, že si zasloužíte lepší finanční ohodnocení, je štafetový kolík na vašem místě.

Ideálním scénářem vaší kariéry by určitě bylo to, že si váš nadřízený sám všimne vašich úspěchů a sám vám nabídne zvýšení platu. Bohužel realita je tomu většinou na hony vzdálená… Pokud ale máte pocit, že si zasloužíte lepší finanční ohodnocení, je štafetový kolík na vašem místě. Když jde o vyjednávání o vyšším platu, to, co neřeknete, může být stejně důležité jako to, co řeknete. Jestli jste pokerový nadšenec, tento fenomén už dobře znáte: osoba, která mrká nebo se potí nebo jinak ztrácí klid, přijde o peníze. Totéž lze říci o vyjednávání o výši vašeho platu. 

Abyste si udrželi pokerovou tvář a získali plat, který si zasloužíte, musíte se učit umění být potichu, pokud nemáte něco důležitého na jazyku. Vaším cílem je promluvit, jen když je čas, to znamená ani o vteřinu dříve. To platí, ať už vyjednáváte o nové nabídce práce, snažíte se o zvýšení platu ve svém současném zaměstnání nebo podáváte protinabídku. Jaké tři věty byste ale při vyjednávání o vyšším platu nebo mzdě nikdy neměla říkat, se dočtete na zenysro.cz