Chcete řidičák? Připlaťte si. Autoškoly extrémně zdražily

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 7. leden 2022 12:22
Chcete řidičák? Připlaťte si. Autoškoly extrémně zdražily ilustrační. Foto: pixabay

Pokud si chcete právě teď zařídit řidičské oprávnění, sáhnete si pořádně hluboko do kapsy. Ceny autoškol totiž vyletěly za poslední rok strmě nahoru. Na vině je koronavirus a celkové zdražování technického vybavení i pohonných hmot. V Plzni za řidičský průkaz typu B zaplatíte až 20 tisíc korun.

Oproti loňsku si zájemci o řidičský průkaz výrazně připlatí. "Dneska je to rok co jsem udělal autoškolu a tehdy mě stála okolo deseti tisíc, vím o tom, že se zdražují a je to šílené," prohlásil například Kryštof Straka. To současná žákyně Anna Lanzendorfová zaplatila podle svých slov o šest tisíc víc.

O ceně si rozhodují autoškoly samy. "Každá autoškola je samostatný podnikatelský subjekt. Cenovou kalkulaci, za kterou poskytuje služby, musí řešit individuálně podle svých základních nákladových východisek. Majitelé autoškol si musí pronajímat učebny nebo vlastnit nemovitost, kde musí být učebny. Ty učebny musí být vybavené nějakou počítačovou technikou, zároveň musí mít cvičiště a nebo trenažér. To se pohybujeme v set tisícových částkách za vlastnění nebo desetitisícové za pronajímání," potvrdil předseda asociace autoškol Aleš Horčička.

Podle majitele autoškoly Jiřího Žáčka byl impulzem ke zdražení covid. "Přerušila se práce a zjistili jsme, že budeme potřebovat víc peněz. Obecně se zdražuje všude, auta se zdražují, pohonné hmoty se zdražují, cena autoškoly se musí od toho odvíjet," dodal.

V Plzeňském kraji se ceny autoškol pohybují od 11 do 20 tisíc korun. I to je ale ve srovnání se zbytkem republiky poměrně levné.