Český hokej má po takovém produktu hlad, říká jeden ze zakladatelů Univerzitní hokejové ligy Vilém Franěk

Zveřejněno v Sport
Od - čtvrtek, 16. únor 2023 15:21
Český hokej má po takovém produktu hlad, říká jeden ze zakladatelů Univerzitní hokejové ligy Vilém Franěk zleva Vilém Franěk a Jonáš Štekr. Foto: Akademici Plzeň

Univerzitní liga ledního hokeje (ULLH) se dostává stále více do povědomí hokejové komunity, široké veřejnosti a médií. Hokejistům nabízí možnost propojení studia se sportem, všem ostatním studentům pak široké spektrum příležitostí napříč obory. Univerzitní akce zároveň nabývají čím dál tím větších rozměrů. Jak náročná je jejich organizace? Mají stále ještě nevyužitý potenciál? Mohou se od univerzitních týmů v něčem inspirovat i extraligové kluby?

V srpnu 2019 došlo v Plzni k podepsání unikátního memoranda, které univerzitní hokej povýšilo na novou úroveň. Hokejová legenda a generální manažer extraligového týmu HC Škoda Plzeň Martin Straka a spoluzakladatel univerzitního týmu Akademici Plzeň Vilém Franěk se dohodli na vzájemné spolupráci. Tehdy se jednalo o vůbec první oficiální dlouhodobou spolupráci mezi profesionálním a univerzitním hokejovým týmem v ČR.

Jak se proměnila vyjednávací pozice univerzitních celků ve vztahu k extraligovým klubům v případech, že studenti projeví zájem o uspořádání akce na ligovém stadioně?
Za 10 let se nám již na spoustě stadionů podařilo navázat přátelské vztahy, v těch prvních letech to bylo o hodně náročnější. Narážíte na to ale správně, je to velká překážka v rozvoji univerzitního hokeje. V momentě, kdy nemáte vlastní stadion, nemáte ani přesně stanovené termíny. Složitě se pak plánují i televizní přenosy. Peníze za pronájem v dnešní době představují téměř 80% klubových nákladů.

Jak náročné je zajistit plynulý průběh běžného univerzitního utkání optikou pořadatele?
My jsme si už za ty roky dokázali vybudovat funkční organizační tým. Ti kluci jsou dost šikovní, takže sami zvládnou odbavit utkání v menší hale, kde stačí otevřít dveře a může se hrát. Ve velké aréně je potřeba zkoordinovat přenos, kotle, kostku a další, takže je potřeba více lidí. Čím déle to ale děláme, tím zkušenější jsme, o to je to pak snazší.

Rivalita na ledě a vzájemné hecování na sociálních sítích jsou již neodmyslitelnou součástí Univerzitní hokejové ligy. Dokážou si ale týmy vyjít vstříc v organizačních záležitostech?
Všichni chápou, že ten cíl je jenom jeden. Pořád je to o tom, že studium je na prvním místě a na led se nejdete pozabíjet. Je to ten hokej, na čem záleží. Mezi vedeními jednotlivých klubů je poměrně hezká spolupráce a příjemná atmosféra, protože všichni mají podobně složité podmínky a vědí, jak to vznikalo. Nejde tady ani o takové peníze jako v profesionálním sportu. Nikdo se nikomu klacky pod nohy házet nesnaží, všichni si to společně užíváme.

Fungují všichni lidé v univerzitním hokeji na bázi dobrovolnosti?
Celá ta organizace je samozřejmě placená, a to včetně časoměřičů a rozhodčích. Lidé v rámci těch týmů, kteří se starají o fungování klubů, jsou ale většinou totální dobrovolníci, dělají to jako praxi při škole. Služby v podobě pronájmu haly, televizního přenosu, nebo moderování by nám dnes už ale nikdo zadarmo neudělal.

Se stále větší pravidelností plníte zimní stadiony několikatisícovými návštěvami diváků. Čemu to přisuzujete?
Český hokej má hlad po takovém produktu. Dneska když jdete na extraligu, tak ty lidi, co se přijdou podívat na univerzitní hokej, tam běžně nepotkáte. Pokud se vydáte na některý z univerzitních zápasů v Plzni, Brně nebo Praze a projdete se po tribuně, tak uvidíte, že se nejedná o typické hokejové fanoušky. V tom je ten zásadní rozdíl, extraliga se nesnaží získat tenhle typ fanoušků, míří na rodiny s dětmi a dlouholeté podporovatele. Chytat univerzitního fanouška a mladé lidi je velmi složité v dnešní době, nám se to však nějakým způsobem daří.

Již tradiční záležitostí se staly Bitvy o Plzeň mezi ZČU a LF UK, na kterých nechyběli rektoři, zpívající rozhodčí ani přestávkové soutěže. Je tento formát stále možné posouvat ještě někam dál, nebo už univerzitní akce dosáhly svého pomyslného limitu?
Na město velikosti Plzně a kapacitu zdejších univerzit je to skutečně strop. Zkoušíme to už roky poměrně intenzivně a za poměrně hezké peníze. S přihlédnutím k tomu, že má ZČU zhruba 11 tisíc studentů a LF UK 2 tisíce studentů, dostaneme na stadion v průměru každého šestého studenta, což není vůbec špatný konverzní poměr. Samozřejmě, máme nějaký náš cíl v podobě naplnění celé haly studenty, což by ale znamenalo, že bychom měli na stadion dostat 80% všech studentů, což mnohdy nedostanete ani do té školy samotné. Naší snahou by mohlo být spíše budování menších stadionů.

Svým fanouškům nabízíte nejrůznější formy benefitů. V rámci posledního projektu jim dokonce pomáháte, aby se na stadion dopravili, a fandění tak pro ně bylo jedinou povinností. Jaké všechny služby pro ně aktuálně zajišťujete?
Ono to souvisí s tím, že dostat mladého člověka někam pryč od telefonu, Netflixu a esportové zábavy, je poměrně složité. Musíte udělat všechny psí kusy, abyste je na ten hokej přivedli. Možnost dopravy je daná i tím, že naše hala není přímo v centru. Je dobrý, když vás někdo doveze až přímo na místo. Zároveň se jim snažíme udělat ty zápasy co nejzábavnější, aby poznali nové kámoše a opustili uniformní prostředí školy.

Součástí univerzitních zápasů je i přímá interakce s fanoušky. Nedláždíte v tomto ohledu cestu i pro vrcholové soutěže v České republice?
Je to především typem fanouška a cílové skupiny, my si to na rozdíl od extraligových týmů můžeme dovolit. Máme tady za sebou nějaké etapy, kdy se na Škodovce nefandilo, protože hrála hudba o přestávkách. Pro ten klub je potom složité cokoliv vymyslet, protože se obáváte reakce publika. Nám tahle starost odpadává, můžeme si dělat, co chceme. Čím víc se budou naši fanoušci bavit, tím lepší to bude.

Jaké jsou ambice Univerzitní hokejové ligy do budoucna?
Naší hlavní ambicí je, abychom celý ten projekt udrželi na živu. Děláme to 10 let a vidíme v tom určitou hodnotu. Neustále nám to roste pod rukama a pořád to nekončí. Velkou motivací je zaplnit pražskou 02 Arénu, která je největší halou v České republice. Jediné, co ale skutečně dokáže posunout univerzitní hokej, jsou univerzitní stadiony. Víme, že po té organizační stránce už to dál nejde, kdybychom ale měli vlastní zázemí, tak se posuneme ještě o několik levelů výše.