Češi se v sobotu symbolicky setkají se sousedy na hranicích

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 14. květen 2020 17:09
kontroly, hranice, policie Česko-německé hranice. Foto: Policie ČR

Češi, Němci, Rakušané a Poláci se v sobotu 16. května ve 14 hodin symbolicky setkají na 12 místech hraniční linie s ČR. Deset míst bude na česko-německém pomezí a po jednom mezi ČR a Rakouskem a ČR a Polskem. Chtějí co nejdříve otevřít hranice, uzavřené kvůli koronavirové pandemii, pro turistiku a procházky. Jedním z míst pro setkání je hraniční cesta v Českém lese mezi zaniklými vesnicemi Václav na Domažlicku na české straně a Bügellohe na bavorské straně.

Účastníci setkání požadují brzké a úplné otevření hranice pro malý přeshraniční styk a vyzývají vlády dotyčných zemí, aby podnikly nutné kroky k otevření hranic pro všechny občany bez omezení. "Setkání vznikají náhodně a nejsou nijak organizována. Lidé nepřekračují hranici a dodržují současná kontaktní opatření, tedy roušky a dostatečný odstup," uvedla Veronika Křížková z iniciativy Soboty pro sousedství. Vyzvala občany, aby při sobotní procházce na místa setkání dorazili, udělali si tam odpočinkovou pauzu, při níž mohou zamávat sousedům, posvačit a vyměnit pár slov.

"Na Václavu si posteskneme, že hranici nemůžeme překročit. Na obou stranách jsou zajímavé turistické cíle. Občané obou zemí chodí přes hranici normálně na procházky," uvedla. Nejde o oficiální přechod, ale o značený Česko-bavorský okruh s desítkami kilometrů tras na obou stranách hranice. Václav i Bügellohe jsou oblíbenými turistickými cíli. To, že se teď lidé musí zastavit u hraničních kamenů, nedává smysl, řekla. Otevření a zákazníky z německé strany by uvítali také provozovatelé restaurací a penzionů u hranic, například v Rybníku a v Pleši. Křížková předpokládá, že z obou stran půjdou k hraniční linii desítky lidí.

"Tímto náhodným česko-bavorským setkáním se chceme připojit k iniciativě Soboty pro sousedství. Už od počátku května se konala malá přeshraniční setkání na česko-saské hranici. Tento víkend se to rozšiřuje i na česko-bavorské hranice," řekla Křížková.

Z obce Václav se po válce museli Němci vysídlit. Přestěhovali se asi jeden kilometr na bavorskou stranu k vesničce Bügellohe, kde žili 30 let a poté také zanikla. "Václav pak komunisté zničili a postavili tam kasárna (pohraniční rotu)," uvedla Křížková.

V sobotu 16. května se bude konat 12 podobných setkání, na západě Čech na čtyřech místech - kromě Českého lesa také u obce Libá nedaleko Aše, na vrcholu Ostrý na Šumavě a na přechodu Bučina na Šumavě.