Capri - ostrov, kde je všechno malé

Zveřejněno v Zdraví & Lifestyle
Od - středa, 19. květen 2021 15:07

Pokud čtete tyto řádky, věřím, že tu v rubrice o cestování nejste náhodou, ale proto, že stejně jako já milujete poznávání nových míst a kultur. A právě proto vznikla tahle rubrika, ke sdílení poznávání a tipů na výlety nejen v našem kraji, ale doslova po celém světě. Dnes se podíváme na místo, kde pro lidi „dolce vita“ není jen fráze, ale každodenní realita. Vyrážíme na Capri.

capri21. Proč sem jet?

Capri je ráj. Možná trochu nedoceněný, protože kohokoliv se zeptáte, jestli někdy byl na Capri, setkáte se jen s nesouhlasným projevem. Přitom se tu snoubí italská pohoda s turistickou dynamičností do pestré směsice. A rozhodně se tu nebudete nudit, to vám slibuju. 

2. Jak se sem dostat?

Capri je ostrov, který najdete poblíž střední Itálie. Pohodlně se na něj dostanete trajektem z neapolského přístavu třeba jen na jednodenní výlet. Trajekty kotví v přístavu Marina Grande. Odkud směřují davy turistů, kteří chtějí poznávat krásy Capri. Ostrov je malý. Dokonce tak malý, že jsou na něm jen dvě města – Capri (originální že?) a Anacapri (ne, to není vtip). Abyste se do nich dostali, musíte použít místní autobus, taxi nebo lanovku. Pro větší legraci radím vyzkoušet autobus, protože, když říkám, že na Capri je všechno malé, myslím tím i silnice a vše, co po nich jezdí. Zapomeňte na velké „pohodlné“ Karosy, tady si vyzkoušíte cestování tak zvaně „na sardinky“. Když se totiž na silnici potkají dva takové autobusy, musí zastavit a jet doslova „zrcátko na zrcátko“, aby se vzájemně vyhnuly. Nenajdete tu ani klasické čerpací stanice, jen malé stojany poblíž silnice nebo na kruhových objezdech (ano, je potřeba využít veškerý prostor).

capri33. Co tu musíte vidět?

Městečko Capri je nádherné. Hlavní tepna vede do kopce a je lemována obchůdky, restauracemi a kavárnami. Místní náměstíčko La Piazzetta s kostelíkem sv. Štěpána nabízí krásný výhled na moře. Pro zbohatlíky z celého světa je Capri doslova rájem na Zemi. Jezdí sem mnoho evropských i amerických celebrit na svých jachtách, se kterými kotví podél celého ostrova, a když budete mít velké štěstí třeba tu potkáte Jennifer Aniston, Jennifer Lopez, George Clooneyho nebo Leonarda DiCapria, který si tu prý dokonce pořídil vilu. Důkazem bohaté klientely jsou také obchody luxusních značek, jako je Gucci nebo Louis Vuitton, které speciálně pro Capri vyrábějí zvláštní kolekce.

Na ostrov se kdysi dávno odstěhoval římský císař Tiberius, který si tu nechal postavit majestátní Villu Jovis (traduje se, že ze skalního převisu nechal shazovat nepohodlné hosty…). Proslulá je také zdejší Modrá jeskyně Grotta Azura, do které abyste se dostali, musíte si v miniaturní loďce lehnout doslova na lopatky a skalnaté útesy vystupující z moře zvané Faragliony, kolem kterých se pořádají výlety na lodičkách.  Za zmínku stojí i Augustovy zahrady, Vila Alexa Munteho, Fénické schodiště a čtvrť Le Boffe se svými baldachýny. Samozřejmě můžete čas trávit i u moře na malinkých plážích pouze pro dva nebo u hotelového bazénu. Hotelů je tu ostatně docela dost. Levnější alternativou je hotel na Ischii a výlety lodí na Capri.

capri74. Co tu musíte zažít?

Městečka Anacapri, které je oproti Capri mnohem klidnější, nabízí skvělou atrakci. Nejvyšší vrchol ostrova Monte Solaro, na který vyjedete jednosedačkovou lanovkou. Věřte mi, že na zážitek, kdy se vaše nohy odlepí od země, vznesou se nad zahrady místních obyvatel a vám se naskytne dechberoucí výhled na moře s jachtami, jen tak nezapomenete. Z vrcholu si pak, jako odměnu za adrenalinový výjezd, můžeme prohlédnout celé panorama neapolského zálivu.

5. Jaké tu jsou ceny?

Ceny na ostrově odpovídají exkluzivitě místa. Trajektem se sem dostanete za cca 15 Euro, obousměrné jízdenky na autobus pořídíte za dvě Eura. Lanovka na Monte Solaro stojí € 5.50,-. Výlet do Modré jeskyně pořídíte zhruba za 17 Euro.  

5. Co si odsud přivézt?

Inspirace pro prodejní artikly je taky na Capri nasnadě. Citrony. Všude jsou citrony. Proslulé citrony z Capri jsou známé po celé Evropě. Najdete je na talířích, sklenicích, tričkách, utěrkách a na všem na co si vzpomenete i nevzpomenete. Pokud chcete ale přivézt domů opravdový suvenýr z Capri, sáhněte po Limoncellu. Likéru z citronů, který vás mžikem přenese z domova zpátky do stínu zdejších citronovníků.

A na závěr: Chcete se také podělit o své cestovatelské zážitky a tipy? Napište mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. 

 

Fotogalerie