Martina Němcová

Martina Němcová

Řecko je láska na celý život. To vám potvrdí každý, kdo navštívil kousek téhle nádherné země. V dnešním cestopisu se vydáme na největší ostrov, který k Řecku patří, a to je Kréta. Ta nabízí odpočinek u moře, tepající městečka, řeckou kuchyni i historické vykopávky.

kréta71. Proč sem jet?

Kréta je nádherný ostrov, bájné rodiště nejvyššího řeckého boha Dia. Během návštěvy se tu rozhodně nudit nebudete, i pokud nepatříte k milovníkům plážového turismu. Kréta totiž nabízí kromě dlouhých pláží také krásnou přírodu a dokonce nejdelší soutěsku v Evropě. Samaria měří 16 kilometrů a projít si ji zvládnete během jednodenního výletu. Jen počítejte, že tam rozhodně nebudete sami. Navštíví ji ročně kolem 5000 lidí.

2. Co tu vidět?

Na Krétě žila nejslavnější starověká kultura v Evropě – Mínoa, která na ostrově existovala už v době bronzové. Mínojská civilizace, kterou zničil pravděpodobně výbuch sopky na blízkém ostrově Santorini, po sobě zanechala nádherné město Knóssos. Vykopávky se nachází v blízkosti hlavního centra Heráklion a srdce tu zaplesá každému milovníkovi historie. Skvěle zachované domy s dřevěnými trámy, které za tu dobu stihly zkamenět, všudy přítomné krásné amfory a také známé barevné části paláce a obrazy, které si objevitel Knóssu Arthur Evans „domaloval“ tak nějak po svém. Velkou část dochovaných předmětů najdete v Archeologickém muzeu v Heráklionu a určitě stojí za návštěvu. Uvidíte tu mimo jiné také proslulý Disk z Faistu. Jedná se o kolečko z pálené hlíny z doby bronzové, na kterém je do kruhu vyobrazeno zvláštní znakové písmo, které doposud nebylo rozluštěno.    

Milovníky pláží a odpočinku láká Kréta na překrásné pláže. Na slavné růžové pláži Elafonisi se budete cítit jako v Karibiku, moře je tu průzračné a tyrkysové. Na pláži Balos je moře z obou stran, a to je dechberoucí podívaná. 

kréta63. Co tu musíte zažít?

Jednoznačně řeckou kuchyni. Byl by hřích se na Krétě ládovat italskými těstovinami nebo pizzou. Řecká kuchyně je založená na čerstvých ingrediencích, olivovém oleji a bylinkách. Pokud jíte maso, můžete tu ochutnat tradiční souvlaki z kuřecího masa na špejli. Často se tu ale vaří také maso ovcí a koz. Tradiční je také gyros s plackou pita a jogurtovou omáčkou tzatziky nebo baklava, což je vrstvené sladké těsto s ořechy a medem. Pokud držíte dietu, dejte si řecký salát se sýrem feta. 

4. Jak se sem dostanete?

Cest je víc. Nejpohodlnější je pochopitelně letadlem na některé z místních letišť. Let trvá necelé tři hodiny. Na Krétu se dá ale dostat také lodní dopravou. Loď pravděpodobně využijete také v případě, pokud se vypravíte na výlet po blízkých ostrovech. Doporučuji výlet na Instagramem vyhlášené Santorini, na které se vydáme v některém z dalších cestopisů.   

5. Co si odsud přivézt?

V průběhu častého cestování jsem zjistila, že nejlepším dárkem je pro mnoho lidí alkohol. Nejvyhlášenějším suvenýrem z Kréty je v tomto případě anýzová pálenka Ouzo. Pokud máte rádi Coca Colu, pak na Krétě narazíte na lahve s tématem Kréty. Když se na tenhle relativně levný suvenýr zaměříte i na dalších místech v Evropě (třeba právě zmiňované Santorini), můžete mít brzy doma zajímavou sérii.    

 

Z Evropy se přesuneme na Střední východ přímo do Perského zálivu, kde leží město, které si v posledních letech oblíbili nejen našinci. Dubaj ve Spojených arabských emirátech nabízí všechno – historii, plážové povalování, pulsující život, adrenalinové zážitky i gastronomické orgie. Asi právě proto sem zavítají miliony turistů ročně.  

burj khalifa1. Proč sem jet?

Navštívili jste Egypt nebo Tunisko? Pak zapomeňte na všechno, co jste tam viděli, protože Dubaj je jiná. Často se setkávám s názorem, že „k těm Arabům nikdy“. Věřím ale, že právě takovým lidem by se tu líbilo nejvíc. Arabský vliv tu je pochopitelně znát, jde o muslimskou zemi, ale jinak je Dubaj kosmopolitnější než kdejaké město v Evropě. Já jsem v Dubaji byla už několikrát a stále tu mám co poznávat, protože jde o město, které se neustále vyvíjí a rozvíjí. Říká se, že když nemáte na fotkách vidět stavební jeřáb, nebyli jste v Dubaji. V roce 2020 jsem musela z pochopitelných důvodu svoji cestu sem vynechat, o to víc mě letos překvapilo, co se tu za ten rok stihlo udělat. Tady totiž neexistuje „to nejde“, tady jde prostě všechno, co si jen vymyslíte. Osmiproudé dálnice? No problem. Mrakodrap vedle mrakodrapu? No problem. Umělý kanál uprostřed města? No problem. Umělý ostrov ve tvaru palmy? No problem. A takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna.

2. Co tu vidět?

Dubaj nabízí vyžití pro všechny. Zamilované páry, rodiny s dětmi, seniory i mladé, kteří si chtějí užít noční život. Největším lákadlem, pokud sem letíte poprvé, je pochopitelně Burj Khalifa, nejvyšší budova světa vysoká 828 metrů. Štíhlá kráska, která je vidět ze všech koutů města. Až se ocitnete na vyhlídce a budete se tu chvíli procházet, ucítíte, že se vlivem větru trochu hýbe. Při pohledu dolů se vám rozprostírá pohled na největší fontánu světa Dubai Fountain a největší obchodní centrum světa Dubai Mall. Tolik nej na jednom místě. Dubaj už je ale tak daleko, že začíná lámat rekordy i sama sobě. Na umělém ostrově ve tvaru palmy totiž minulý rok vznikla nová největší fontána na světě a v plánu už je i nová nejvyšší budova světa, která bude ve tvaru jakéhosi stožáru. Kdo má rád poušť, může vyrazit na arabský večer spojený se západem slunce. Kdo má rád vodní radovánky, vyrazí na některou z vyhlášených pláží nebo si vybere z množství aquaparků.   

Z dalších atrakcí, které vám mohu za sebe doporučit, vybírám tyto:

 • Dubai Parks and resorts: obří zábavní park, dělící se na čtyři části z nich nejvíce se vám bude líbit Motiongate s atrakcemi z oblíbených amerických filmů a Legoland. Najdete tu pohodové atrakce jako je šmoulí vesnička až po adrenalinové horské dráhy rychlé jako střela
 • Dubai Frame: obří zlatý rám nabízí výhled do okolí
 • Miracle Garden a Butterfly Garden: park plný květinových soch vám vezme dech, najdete tu mimo jiné obří Airbus plný květin, hned vedle zahrady je Butterfly Garden s několika místnostmi plnými motýlů, se kterými se můžete fotit dle libosti
 • Gold a Spice Souk: zlatý trh a trh s kořením se nachází ve staré části Dubaje, najdete tu největší zlatý prsten na světě a uličky, ve kterých jsou vystaveny zlaté šperky za miliardy dolarů
 • The Green Planet: Umělý prales, kde se seznámíte s lenochodem, hady, opicemi i papoušky, kteří lítají všude okolo vás
 • Glow Garden: zahrada vynikne po setmění, kdy se sochy rozsvítí milionem světýlek, součástí lístku je i DinoPark a přikoupit si můžete Ice Park s ledovými sochami
 • Lost Chamber: obří akvárium „ztracená komnata“ vás vezme do bájné Atlantidy, atrakce se nachází v hotelu Atlantis, který najdete na vrcholku umělého ostrova ve tvaru palmy
 • La Mer: nejkrásnější pláž v Dubaji, dělí se na severní a jižní stranu, doporučuji tu jižní
 • Poloostrov Bluewaters: nově vybudovaný umělý ostrov s největším ruským kolem na světě
 • Global Village: celý svět na jednom místě, jednotlivé pavilony jsou laděny do různých zemí světa, v každém z nich potom najdete jídlo a suvenýry z dané země
 • Wafi Mall: obchodní centrum ve staroegyptském stylu
 • Ibn Battuta Mall: obchodní centrum postavené ve jménu arabského cestovatele Ibn Battuty, každá část je ve stylu země, kterou navštívil

dubai93. Jak se sem dostat?

Let z Prahy na letiště v Dubaji trvá 6 hodin. Pokud budete mít štěstí na vítr, tak někdy jen 5 a půl hodiny. Vybrat si můžete z levnějších aerolinek Smartwings nebo Fly Dubai. Není to ale žádná senzace. Pokud máte vyšší nároky na cestování, zvolte Emirates. Alternativou je také let s Air Arabia, která létá do sousedního emirátu Sharjah, autem je to z tohoto letiště do Dubaje zhruba 20 minut. Po městě doporučuji využívat místní béžové taxíky s barevnými střechami (ty jsou státní), které jsou levné i z toho důvodu, že v Emirátech mají bohatá naleziště ropy. Celé město projedete z jednoho konce na druhý za cca 350-400 korun, záleží na tom, jaké budou zrovna zácpy.

4. Co si odtud přivézt?

Jednoznačně datle. Emirátské datle patří k něm nejlepším na světě. Hezké suvenýry najdete také ve staré části Dubaje na zlatém trhu a trhu s kořením, dostanete se sem původní lodičkou abra. Odolejte prosím plyšovým velbloudům.

5. Kolik to tu stojí?

Pobytové zájezdy pořídíte za velmi příznivé ceny. Luxusní hotely 4* a 5* jsou tu cenově dostupnější než třeba v Egyptě a přitom v mnohem lepší kvalitě. Dražší je ale „život“ tady. Pokud si chcete dopřát některé zážitky, počítejte, že ceny startují na 800 Kč za osobu. Měnou je v Dubaji emirátský dirham, který je podle kurzu kolem 7 Kč. Jídlo v restauracích a ceny v obchodech jsou zhruba o 20 % vyšší než u nás, ale v mnohem vyšším standardu. Nakupovat tu můžete luxusní značky i běžnou konfekci, ženy tu často kvitují obchody s luxusním prádlem značky Victoria´s Secret, které v Čechách nemá zastoupení.   

pondělí, 24. květen 2021 12:09

Pompeje – město plné erotiky

Z ostrova Capri, kam jsme cestovali minule, se přesuneme na pevninu. Pořád ale zůstaneme ve střední Itálii, protože právě tady najdeme místo, kde se snoubí cestování s historií, adrenalinem a erotikou. Vyrážíme do Pompejí.  

pompeje11. Proč se sem vydat?

Málokteré místo vás vezme za srdce tak, jako Pompeje. Město, které v roce 79 našeho letopočtu zasypala sopka Vesuv popelem a pemzou tak, že zůstalo perfektně zakonzervováno až do 18. století, kdy ho objevili archeologové. Město, kde na každém kroku narazíte na sádrové odlitky těl Pompejanů, kteří se ze všech sil snaží zachránit před běsnícím živlem. Těla dospělých kryjících si ústa, těla nebohých dětí a zvířat zmítajících se ve smrtelných křečích. Tohle rozhodně není výlet pro slabé povahy.

2. Co tu musíte vidět?

Věděli jste, že Pompejané do poslední chvíle vůbec netušili, že žijí na úpatí sopky? V jejich době žádné informace o sopkách nebyly a je bohužel nevarovaly ani častá zemětřesení, kterými sopka dávala najevo, že brzy bude zle. V Pompejích se zastavil čas. Takový budete mít pocit, když budete procházet uličkami města, ve kterém v době největší slávy žilo až 20 tisíc lidí. Domy, obchody, přepychové vily se sochami a nádhernými freskami na stěnách… Vše je skvěle zachováno. V pekařských pecích se dokonce našel i chléb, který se ale svého servírování na stůl už nedočkal. Jak budete postupovat do centra města, narazíte na zajímavosti, které vám utkví v paměti. Silnice jsou tu pod úrovní chodníků, protože, když začalo pršet, stala se z nich jedna velká řeka. Aby se obyvatelé ale pohodlně dostali na druhou stranu silnice i v takové situaci, jsou na některých místech zvláštní vyvýšené „přechody“. Stejně tak patníky, které zabraňovaly vjezdu povozů na hlavní náměstí. V chodnících narazíte také na zvláštní díry. Ty sloužily k provlečení provazu a přivázání oslů, kteří byli v Pompejích oblíbeným dopravním prostředkem. Víte, že už v 1. století existovaly „billboardy“? Na politické hlášky napsané na stěnách domů tu narazíte hned na několika místech.

pompeje23. Co tu musíte zažít?

Kroky návštěvníků vedou kromě hlavních turistických atrakcí na jedno specifické místo, a tím je zdejší nevěstinec. Po městě jich existovalo spousta, ale jeden „vykřičený dům“ je tu unikátní. Hlavní chodba se rozvětvuje na jednotlivé kóje s malým vyvýšeným kamenným lůžkem, kde prostitutky za závěsem poskytovaly své služby. O jaké služby přesně šlo se návštěvník dozví z nástěnných fresek na chodbě, které sloužily asi podobně jako jídelní lístek v restauraci. Velmi naturalistické obrázky dávají tušit, že portfolio tohoto domu bylo skutečně velmi rozmanité. Na „hanbaté“ fresky narazíte na mnoha místech v Pompejích, symboly penisů, nahých těl a nejrůznější vyobrazení rozkoší jsou tu prostě všude. Je jasné, že Pompejané nebyli žádní puritáni.

4. Jak se sem dostat?

Jednoduše autobusem nebo autem na jednodenní výlet třeba z Neapole nebo některého z dalších regionů Kampánie. Cestovky do střední Itálie pořádají několikadenní poznávací zájezdy, při kterých stihnete poznat mnoho krásných míst, které tahle oblast nabízí. Pompeje leží kousek od sopky Vesuv, kam je vstup turistům povolen. Doporučuji proto návštěvu vykopávek spojit i s adrenalinovým výstupem ke kráteru stále činné sopky. Můžete šlapat hezky po svých celou cestu nebo se můžete autobusem nechat vyvést až těsně pod kráter. Na samotný okraj kráteru se už ale musíte vyškrábat sami po klikaté cestičce. Zabere to i s krátkými zastávkami zhruba půl hodinky. Na vrcholu mějte na paměti, že Vesuv nejen, že zabil stovky tisíc lidí, ale je to stále činná sopka, u které nezní správná otázka, jestli vybuchne, ale kdy vybuchne znovu (od eroze, která zničila Pompeje, Vesuv vybuchl už 36 krát). Činnost sopky monitoruje neustále místní stanice. A když budete mít štěstí, uvidíte, jak si sopka „odfukuje“ z děr vyvěrajících na povrch kráteru.                       

5. Kolik to tu stojí?

Do Pompejí vás vstup vyjde na 16 Euro.

6. Co si odsud přivézt?

Rozhodně ne kameny z vykopávek! Je to přísně zakázané. Na Vesuvu ale můžete kamenů sebrat, kolik jich jen unesete. Sopečné černé kameny jsou skvělý suvenýr. Narazíte tu na obchůdky, ve kterých lze zakoupit sošky z těchto černých kamenů. Já ale jednoznačně doporučuji víno Lacryma Christi (Kristovy slzy) z místních vinic pod sopkou, které je navíc opředené legendou o Luciferovi. Na Vesuvu ho můžete koupit dokonce v lahvi z černého sopečného kamene. Jde o velmi krásný a jedinečný dárek.  

Líbil se vám cestopis? Máte nápad, kam bychom se spolu mohli vydat příště? Napište mi na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

středa, 19. květen 2021 15:07

Capri - ostrov, kde je všechno malé

Pokud čtete tyto řádky, věřím, že tu v rubrice o cestování nejste náhodou, ale proto, že stejně jako já milujete poznávání nových míst a kultur. A právě proto vznikla tahle rubrika, ke sdílení poznávání a tipů na výlety nejen v našem kraji, ale doslova po celém světě. Dnes se podíváme na místo, kde pro lidi „dolce vita“ není jen fráze, ale každodenní realita. Vyrážíme na Capri.

capri21. Proč sem jet?

Capri je ráj. Možná trochu nedoceněný, protože kohokoliv se zeptáte, jestli někdy byl na Capri, setkáte se jen s nesouhlasným projevem. Přitom se tu snoubí italská pohoda s turistickou dynamičností do pestré směsice. A rozhodně se tu nebudete nudit, to vám slibuju. 

2. Jak se sem dostat?

Capri je ostrov, který najdete poblíž střední Itálie. Pohodlně se na něj dostanete trajektem z neapolského přístavu třeba jen na jednodenní výlet. Trajekty kotví v přístavu Marina Grande. Odkud směřují davy turistů, kteří chtějí poznávat krásy Capri. Ostrov je malý. Dokonce tak malý, že jsou na něm jen dvě města – Capri (originální že?) a Anacapri (ne, to není vtip). Abyste se do nich dostali, musíte použít místní autobus, taxi nebo lanovku. Pro větší legraci radím vyzkoušet autobus, protože, když říkám, že na Capri je všechno malé, myslím tím i silnice a vše, co po nich jezdí. Zapomeňte na velké „pohodlné“ Karosy, tady si vyzkoušíte cestování tak zvaně „na sardinky“. Když se totiž na silnici potkají dva takové autobusy, musí zastavit a jet doslova „zrcátko na zrcátko“, aby se vzájemně vyhnuly. Nenajdete tu ani klasické čerpací stanice, jen malé stojany poblíž silnice nebo na kruhových objezdech (ano, je potřeba využít veškerý prostor).

capri33. Co tu musíte vidět?

Městečko Capri je nádherné. Hlavní tepna vede do kopce a je lemována obchůdky, restauracemi a kavárnami. Místní náměstíčko La Piazzetta s kostelíkem sv. Štěpána nabízí krásný výhled na moře. Pro zbohatlíky z celého světa je Capri doslova rájem na Zemi. Jezdí sem mnoho evropských i amerických celebrit na svých jachtách, se kterými kotví podél celého ostrova, a když budete mít velké štěstí třeba tu potkáte Jennifer Aniston, Jennifer Lopez, George Clooneyho nebo Leonarda DiCapria, který si tu prý dokonce pořídil vilu. Důkazem bohaté klientely jsou také obchody luxusních značek, jako je Gucci nebo Louis Vuitton, které speciálně pro Capri vyrábějí zvláštní kolekce.

Na ostrov se kdysi dávno odstěhoval římský císař Tiberius, který si tu nechal postavit majestátní Villu Jovis (traduje se, že ze skalního převisu nechal shazovat nepohodlné hosty…). Proslulá je také zdejší Modrá jeskyně Grotta Azura, do které abyste se dostali, musíte si v miniaturní loďce lehnout doslova na lopatky a skalnaté útesy vystupující z moře zvané Faragliony, kolem kterých se pořádají výlety na lodičkách.  Za zmínku stojí i Augustovy zahrady, Vila Alexa Munteho, Fénické schodiště a čtvrť Le Boffe se svými baldachýny. Samozřejmě můžete čas trávit i u moře na malinkých plážích pouze pro dva nebo u hotelového bazénu. Hotelů je tu ostatně docela dost. Levnější alternativou je hotel na Ischii a výlety lodí na Capri.

capri74. Co tu musíte zažít?

Městečka Anacapri, které je oproti Capri mnohem klidnější, nabízí skvělou atrakci. Nejvyšší vrchol ostrova Monte Solaro, na který vyjedete jednosedačkovou lanovkou. Věřte mi, že na zážitek, kdy se vaše nohy odlepí od země, vznesou se nad zahrady místních obyvatel a vám se naskytne dechberoucí výhled na moře s jachtami, jen tak nezapomenete. Z vrcholu si pak, jako odměnu za adrenalinový výjezd, můžeme prohlédnout celé panorama neapolského zálivu.

5. Jaké tu jsou ceny?

Ceny na ostrově odpovídají exkluzivitě místa. Trajektem se sem dostanete za cca 15 Euro, obousměrné jízdenky na autobus pořídíte za dvě Eura. Lanovka na Monte Solaro stojí € 5.50,-. Výlet do Modré jeskyně pořídíte zhruba za 17 Euro.  

5. Co si odsud přivézt?

Inspirace pro prodejní artikly je taky na Capri nasnadě. Citrony. Všude jsou citrony. Proslulé citrony z Capri jsou známé po celé Evropě. Najdete je na talířích, sklenicích, tričkách, utěrkách a na všem na co si vzpomenete i nevzpomenete. Pokud chcete ale přivézt domů opravdový suvenýr z Capri, sáhněte po Limoncellu. Likéru z citronů, který vás mžikem přenese z domova zpátky do stínu zdejších citronovníků.

A na závěr: Chcete se také podělit o své cestovatelské zážitky a tipy? Napište mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..