Čápi Eda a Míra žijí! Posílají do rodného kraje pozdrav z daleké Afriky

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 27. prosinec 2019 12:14
Capi Eda a Mira Aktuální poloha čápů Edy a Míry v Africe. Foto: DESOP

Po delší době se opět ozvali až z daleké Afriky dva „plzeňští“ čápi Míra a Eda, kteří jsou vybaveni vysílačkou umožňující sledovat jejich aktuální pohyb. Oproti poslednímu ohlášení se znovu posunuli. A co je hlavní, žijí a užívají si teplého počasí. Sluníčko jim dobíjí solární baterie na vysílačkách, které tak fungují na 100 procent.

Karel Makoň vypouští čápa Míru vybaveného vysílačkou. Foto: DESOP

Čáp Eda z Nalžovských hor se koncem listopadu nacházel na území afrického Čadu, přičemž Míra z Mirošova doletěl ve stejné době až do horské oblasti Etiopie. „V současné době je Eda na území jižního Súdánu, Míra doletěl o něco dál a je v Etiopii nedaleko od somálských hranic,“ řekl na základě informací Bohumila Máška, jenž cestu čápů sleduje, šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Údaje z vysílaček obou čápů. Foto: DESOP

Třetí čáp narozený v Plzeňském kraji a rovněž vybavený vysílačkou do teplých krajin neodletěl. Arnošt by se měl nacházet v Německu v Ptačím parku pod Pasovem. Ale aktuální informace o něm nyní schází. Z důvodu dlouhodobě zatažené oblohy se mu totiž totálně vybila baterie na jeho vysílačce. Nezbývá proto doufat, že i Arnošt je v pořádku a jeho vysílačka se ozve, až se mu opět po zlepšení počasí nabije baterie.