Čápa zabil elektrický výboj, mláďata museli vyprošťovat z komína hasiči a zvířecí záchranáři

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 5. květen 2022 13:39
Čápa zabil elektrický výboj, mláďata museli vyprošťovat z komína hasiči a zvířecí záchranáři Foto: DESOP

Tři malá čapí mláďata ve středu zachránili hasiči a pracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů ve Šťáhlavech na Plzeňsku. Přišla totiž o jednoho z rodičů, čapího samce zabil elektrický výboj z trafostanice u řeky Úslavy, 150 metrů od paty komína, na kterém čápi hnízdili. 

Elektrický výboj trafostanice u Šťáhlavského mlýna na řece Úslavě sežehl a zabil dospělého samce čápa bílého přesně 150 metrů od paty komína, na kterém hnízdil. "Bylo to rychlé, elektrický výboj vypnul v daném úseku elektrický proud a oprava přepáleného vodiče si vyžádala dvě party montérů, kteří úhyn čápa jako první nahlásili," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Pokud u čápů zůstane jen jeden z rodičů, není v jeho silách takto malá mláďata úspěšně odchovat. "Čápi, byť to nevypadá, jsou totiž velcí bojovníci, a jakmile by samice hnízdo s vejci či malými mláďaty do tří týdnů věku opustila a letěla pro potravu, okamžitě by jí je jiný čáp z hnízda vyházel a hnízdo obsadil. Proto, když zjistíme, že na hnízdě zůstal lichý čáp s malými mláďaty bez partnera a že k úhynu druhého čápa došlo lidskou rukou, snažíme se vejce či mláďata zachránit. Pokud by však samec prohrál v souboji s druhým a silnějším samcem, nechali bychom vejce i mláďata na hnízdě, ať rozhodne sama příroda," popsal Makoň.

Po konzultaci s pracovníkem ochrany přírody krajského úřadu se zvířecí záchranáři rozhodli o odebrání mláďat od osamocené samice. Pomohli s tím hasiči, kteří je s pomocí výškové techniky z 32 metrů vysokého komína snesli a předali je do péče zvířecích záchranářů. Na záchranné stanici živočichů v Plzni se pak hned hladově vrhla na připravenou porci moučných červů, cvrčků a malých rybek. Na stanici jsou nyní čápata na imitaci čapího hnízda pod elektrickým vyhříváním. "Pokud vše poběží jako vždy, tak teď dva tři týdny budeme muset po dvou až třech hodinách od světla do světla mláďata vždy řádně nakrmit. A když to dobře dopadne, tak koncem května je přidáme do náhradního hnízda jiným čápům se stejně starými mláďaty. Koneckonců tímto způsobem jsme zachránili a úspěšně adoptovali za třicet let naší činnosti přes sto čápů," dodal Makoň.