„Café Ulrika je místem, kde můžete vypnout svět a zapnout sluch. Posaďte se, nasaďte si sluchátka a nechte se unést napříč Evropou, historií i zvukovou krajinou přírody. Zvuk tu není kulisou, ale mostem mezi kulturami," pozvala veřejnost Zuzana Stejskalová, architektka, kurátorka a iniciátorka projektu.
„Z mluveného slova rozhodně doporučuji krátkou nahrávku Pozoruhodné epitafy z židovského hřbitova v Drmoulu – tichý, důstojný vhled do paměti místa. Rozhodně si nenechte ujít ani text Tak napřesrok v Marienbadu od profesorky Mirjam Zadoff – výjimečně citlivé pojednání o ztracených světech židovských lázeňských kultur," řekl Jan Trejbal, člen kurátorského týmu a autor zvukového konceptu akce.
Z dalších doporučených nahrávek lze zmínit například text „Svobodní zednáři v Mariánských Lázních“ či autentické vyprávění pátera Urbana „Poutě a česko-němečtí rodáci“. Romantickou polohu nabízí „Ptačí symfonie Slavkovského lesa“ – zvukový výběr z CHKO. Všechny nahrávky jsou k dispozici ve třech kurátorsky sestavených poslechových „menu", tematicky rozdělených podle nálady, jazyka i žánru.
Během trvání kavárny mají návštěvníci možnost telefonického rozhovoru s vybranými odborníky, kteří se na vzniku nahrávek podíleli a mohou poskytnout širší kontext nebo osobní pohled na jednotlivá témata:
Mgr. Michal Fejtl, historik a autor pamětnických výpovědí
Ing. arch. Ludmila Míková, městská architektka Mariánských Lázní
Mgr. Lubomír Zeman, specialista památkové péče, NPÚ Loket
Informace o dostupnosti a možnostech spojení poskytne přímo obsluha kavárny ve stylovém oděvu.
Café Ulrika je součástí programu Salon Marienbad – experimentální galerie ve veřejném prostoru. V roce 2025 tematizuje mezinárodní charakter města v době jeho největší slávy a podporuje mezikulturní dialog i spolupráci. Mariánské Lázně, jako součást světového dědictví UNESCO, tak ožívají prostřednictvím zvuku, slova i sdíleného ticha.