Bývalý šéf hospodářské kriminálky v Plzni pomáhal podnikatelům s krácením daní

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 6. duben 2023 13:19
Bývalý šéf hospodářské kriminálky v Plzni pomáhal podnikatelům s krácením daní ilustrační. Foto: pixabay

Čtveřice podnikatelů ze západních Čech a z Prahy podvodem připravit stát na daních o zhruba 42 milionů korun. Údajně se na tom podílel i vysoký důstojník policie, který dlouhá léta šéfoval plzeňské hospodářské kriminálce. O případu informoval deník Právo.

„Věc byla nejprve prověřována policejním orgánem Generálního ředitelství cel. Po zjištění, že se na této trestné činnosti podílí i příslušník Policie ČR, bylo další trestní řízení vedeno Generální inspekcí bezpečnostních sborů,“ uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Skupina se podle zjištění vyšetřovatelů měla dopouštět podvodů v období od října 2020 do listopadu 2021. „Policejní orgán Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájil trestní stíhání pěti fyzických a tří právnických osob pro podezření ze spáchání pokračujícího zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaného ve spolupachatelství. Obvinění společně po předchozí vzájemné domluvě profitovali z toho, že v toku běžných faktur podnikatelských subjektů měli úmyslně zahrnovat do nákladů těchto firem fiktivní faktury a tím neoprávněně zvyšovat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty a snižovat daňovou povinnost k platbě této daně,“ popsala Právu Ivana Nguyenová s tím, že podvodem měli připravit stát o částku přesahující 42 milionů korun.

Podle zdroje Práva, který má blízko ke stíhaným podnikatelům, byl pro ně policista něco jako konzultant. „Se zkušenostmi a znalostmi této problematiky jim radil, jak vyzrát na daňový sytém a obohatit se tak na úkor státu. Asi netušil, že jsou již monitorováni celními pátrači,“ uvedl zdroj. Podle zjištění deníku už je dotyčný policista v civilu. Do něj měl odejít vlastní žádost loni na podzim krátce poté, co u něj ještě před začátkem trestního stíhání provedli detektivové generální inspekce domovní prohlídku.