Bývalé kanceláře Zdravotního ústavu přemění město Plzeň na osm sociálních bytů

Zchátralý objekt U Radbuzy 8 se změní v sociální byty. Foto: Plzen.tv

Na osm malometrážních bytů pro sociální bydlení upraví město Plzeň objekt na adrese U Radbuzy 8. Ten dříve sloužil jako kanceláře a laboratoře Zdravotního ústavu. Celkové náklady na rekonstrukci jsou vyčísleny na 13,7 milionu korun. Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne městu na projekt dotaci ve výši 9,2 milionu korun. Přijetí dotace musí ještě schválit zastupitelé. Rekonstrukce objektu bude dokončena nejpozději do konce září 2020.

„Město má svou koncepci sociálního a dostupného bydlení cílící na zajištění bydlení občanům, kteří je nemohou z různých důvodů za tržních podmínek získat. Rekonstrukcí objektu U Radbuzy 8 získáme tedy další byty, které budeme moci těmto lidem nabídnout,“ uvedl David Šlouf (ODS), radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.

Opravovaný dům má jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, střechu se sedlovým tvarem, architektonicky zajímavě členěnou fasádu a zadní dvorek o velikosti přibližně 111 metrů čtverečných. V objektu vznikne osm bytů 1+1 o ploše od 32 do 46 metrů čtverečných. V každém patře včetně nově přistavěného podkroví budou dva byty a místnost, která bude sloužit jako prádelna a sušárna. V podzemí vzniknou sklepní kóje a dvě technické místnosti.

Celý dům projde rekonstrukcí. Foto: Plzen.tv

„Přestavba bude zahrnovat sanace zdí a zajištění stropů. Vybudují se nové rozvody vody a kanalizace, upraví se také elektroinstalace, vytápění v bytech budou radiátory. Provedeme rovněž demolici stávajících příček a kleneb, stavět se budou nové příčky. Položeny budou nové podlahy, vyměněny okna a dveře. Celý interiér bude mít nové omítky a výmalbu, koupelny a kuchyně keramické obklady a nové zařízení,“ uvedl Jan Souček, vedoucí oddělení správy Odboru bytového magistrátu města Plzně. Doplnil, že obnovy se dočká i fasáda domu s tím, že všechny výtvarné prvky fasády na severní straně objektu budou zachovány.

Plzeň má v současné době ve svém majetku 2901 sociálních bytů. Podle informací radního Šloufa se na všechny městské byty pohlíží jako na sociální.