Bude u Plzně obří továrna na autobaterie? Plzeňský kraj potřebuje pomoc státu

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 12. červen 2022 06:59
Bude u Plzně obří továrna na autobaterie? Plzeňský kraj potřebuje pomoc státu ilustrační. Foto: se souhlasem ZAK TV

Česká ministerstva souhlasí s tím, že je bývalé armádní letiště v Líních u Plzně vhodné pro stavbu velké továrny německé automobilky Volkswagen (VW) na výrobu baterií do elektroaut. Rozhodnout ale musí vláda svým usnesením. Informoval o tom hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Líně jsou jednou ze tří evropských lokalit, které VW zvažuje. Vedení Plzeňského kraje, které se zástupci VW předběžně jednalo, už v dubnu uvedlo, že by šlo o areál za čtyři až pět miliard eur, v přepočtu za 98 až 122 miliard Kč, zaměstnal by až 4000 lidí. Ministerstva s tím principiálně problémy nemají, teď je otázkou, jestli to celé bude technicky proveditelné, uvedl hejtman. Podle něj funguje pracovní komise ministerstev, která dává dohromady podklady pro vládu, kraj v ní má zástupce.

Hejtman řekl, že podle jeho informací žádné ministerstvo nic nenamítá proti tomu, aby byla továrna v Líních. "A teď se analyzuje, co všechno by k tomu bylo potřeba. Vyžadovalo by to ale obrovské investice do infrastruktury - dopravní, vodohospodářské a energetické. To se teď vyhodnocuje," uvedl. Špoták tyto výdaje velmi hrubě odhadl na deset až 20 miliard korun, což by kraj zaplatit nemohl. Jen investice do silnic II. třídy, které by stavěl kraj, bez sjezdu z dálnice D5, by si vyžádaly 1,5 miliardy Kč. "Od začátku říkám, že pokud to nebude vládní priorita a nepostaví se za to vláda, tak to nikdo nepostaví. Když do toho stát půjde, tak jsme připraveni být hlavním garantem," řekl. Pokud kabinet projekt podpoří, vydá k tomu speciální usnesení. "Vláda by tím investorovi měla říct, jestli tam takový projekt chce," řekl. Finální nabídky ze tří zemí by se měly Volkswagenu sejít do konce června. "Automobilka by je pak přes prázdniny měla posoudit a někdy na podzim by měla rozhodnout," dodal Špoták.

Hejtman jednal ve středu s 20 manažery velkých firem z regionu, kteří jsou členy krajského Paktu zaměstnanosti. Jednání svolala do firmy Grammer v Tachově Obchodní a průmyslová komora Regensburg. Špoták řekl, že se všichni velmi zajímali o postoj kraje k možné výstavbě továrny, tzv. gigafactory. V reakci na obavy manažerů z odčerpání pracovních sil hejtman uvedl, že jednání jsou v počátku a že o případné výstavbě bude rozhodovat vláda, ne kraj. "Jediné, co vám chci slíbit, je, že kraj bude prosazovat, aby byla nejdříve vybudována kompletní sociální infrastruktura, tedy školy, školky, silnice, napojení na dálnici, železnici a další, a teprve pak by vznikla fabrika," uvedl Špoták. Některé firmy vidí v nové továrně možnosti dodávek a chtějí s krajem finančně podporovat vzdělávání techniků, jichž je v regionu velký nedostatek.

Kraj má letiště o rozloze 340 hektarů ve svém územním plánu jako strategickou rozvojovou zónu. Tým projektantů automobilky představil záměr zástupcům regionu v dubnu. V Plzeňském kraji má podporu napříč politickým spektrem. "Měla by to být high-tech výroba, jedna z nejmodernějších fabrik ve střední Evropě," uvedl hejtman. Podle něj je možné, aby taková továrna na letišti vznikla. "Jde o strategickou investici v rámci celé Evropy. Kdo bude mít tyto typy výroby na svém území, tak bude stahovat i příslušné výzkumné kapacity, a to je ten správný směr, kterým se dnes musíme vydávat," řekl v dubnu náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN). VW podle něj zvažuje další dvě lokality v Evropě, například v Polsku.

"Představa je taková, že by Česká republika převedla veškeré pozemky, které tam vlastní ministerstvo obrany, na Plzeňský kraj. Otázkou je, jestli bezúplatně, nebo úplatně," uvedl šéf krajského odboru investic a majetku Michal Bouřa. Investor garantuje, že by na letišti nechal armádní leteckou záchrannou službu. Kraj už také předběžně jedná s okolními obcemi.

VW, jehož součástí je i Škoda Auto, hodlá v Evropě do konce desetiletí postavit několik továren na výrobu baterií. Koncem března oznámil, že jedna bude ve španělské Valencii. Bývalý šéf Škody Auto Thomas Schäfer, který od 1. dubna převzal provozní řízení značky VW, v březnu pro Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že chce, aby si VW pro vybudování továrny vybral Česko.

čtk