Brdy a Křivoklátsko jako na dlani. Výhled z Radče na Rokycansku stojí za to!

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 20. únor 2021 16:28
č.1 Foto: M. Hallová

Ostrou skálu nad Lhotou si kdysi dávno vyhlédli panovníci, kteří si tu postavili hrad. Po něm se ale dávno slehla zem. Co zůstalo dodnes, jsou krásné skály i úžasné výhledy. A přes Radeč také vede jedna z nejstarších turistických tras u nás. Zvídavé výletníky přes vrch provází od roku 1889. 

Foto: M. Hallová

Výšlap na Radeč ve výšce 721 metrů je pěkný i teď v zimě. Začínáme na konci vísky s příhodným jménem Lhota pod Radčem, v úpatí hory, konkrétně u místního fotbalového hřiště. Tady můžete i zaparkovat auto. Lepší je ale nechat ho na návsi a prohlédnout si místní lidovou architekturu nebo malebný kostelík.

Na kraji lesa pokračujte po cestě, kdy Vás na Radeč - nejvyšší bod Křivoklátské vrchoviny - dovede červená turistická trasa. Asi po půl kilometru zahne trasa z cesty prudce doleva a začne prudké stoupání. V létě jsou tu k vidění kamenná moře, teď v zimě zase krásné lesní sněhové scenérie.

Po dalším půl kilometru vystoupáte na místo, odkud je krásný výhled na Brdy. První odměna za trochu pěší námahy. Jste téměř u cíle. Na vyvýšeném plácku najdete i upravené ohniště, kde si můžete upéct třeba buřta. Je tu i turistický rozdělovník, který nám ukazuje cestu do blízké Lhoty nebo nedalekého Zbiroha. Také se můžete vydat k asi půl kilometru vzdálenému televiznímu vysílači na kopci jménem Brno.

Po hradu ani památky, ale výhled je prostě boží!

Jedna z informací, která nás na rozdělovníku zaujala, je, že se nacházíme 100 metrů od zaniklého hradu. Z informačního panelu se dozvídáme, že tu skutečně jakýsi dřevěný hrádek stával už ve 14. století. Dodneška se tu dochoval ale už jen nenápadný val a drobné základy. Nebýt informačního panelu, ani by nás nenapadlo tu hrad hledat.

Nejvyšší bod vrchu Radeč je skalní ostroh, na který vás dovede uzoučká vyšlapaná pěšinka. Pod pár metrů vysokou vrcholovou skalkou ještě objevujeme dřevěnou schránku na vzkazy turistů a míříme na nejvyšší bod.

Teď v zimě je to přeci jen na uklouzaném sněhu docela nebezpečné a rozhodně doporučujeme maximální opatrnost. Když si troufnete, nebudete litovat. Panoramatický výhled z Radče je skutečně okouzlující. Vidět je odtud velká část Brd, město Zbiroh včetně stejnojmenného zámku, Křivoklátsko a za dobré viditelnosti i České Středohoří a Krušné Hory.

Autor: Markéta Hallová