Bouřlivá diskuze na zastupitelstvu. Mohly za to bývalé kasárny

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 11. květen 2021 06:52
Bouřlivá diskuze na zastupitelstvu. Mohly za to bývalé kasárny Foto: město Plzeň

Dva ze čtyř zájemců postoupili do druhého kola soutěže o koupi devítihektarového pozemku bývalých kasáren Zátiší na okraji Plzně ve směru na Domažlice a Německo. Úspěšné byly pražské firmy IDP Invest 1 s.r.o. a Accolade s.r.o. Zastupitelé odmítli developerské firmy Panattoni a CTP Invest. Opoziční Piráti chtěli bod stáhnout z jednání a hlasovali proti všem zájemcům. Diskuse trvala více než dvě hodiny.

Radní města pro ekonomiku a majetek David Šlouf (ODS) odmítl obavy Pirátů, že v lokalitě vyrostou montovny. K protiargumentu, že kupec nakonec nedodrží svůj záměr a postaví tam něco jiného, uvedl, že město má několik obranných mechanismů, které budou součástí smlouvy. "Říkáme, že do poloviny roku 2023 musí předložit dokumentaci k územnímu rozhodnutí. Pokud ho do roka nedostane, můžeme odstoupit od smlouvy," uvedl. Dále musí do poloviny roku 2025 předložit dokumentaci ke stavebnímu povolení a pokud ho nezíská, může město také odstoupit," řekl. Navíc do konce roku 2028 musí kupec nové objekty zkolaudovat, jinak má město výhradu zpětné koupě.

"Pro mě jsou všechny firmy naprosto totožné. Všechny budou pronajímat haly. Ani jedna negarantuje výrobu, která by tam vydržela déle než rok," uvedl zastupitel opoziční Petr Náhlík (KDU-ČSL). Jako expert na dopravu upozornil na to, že na nedaleké kruhové křižovatce u Makra, do níž zhruba za rok vyústí budovaný západní obchvat, hrozí při dalším nárůstu nákladní dopravy kolaps. Náhlík ale dodal, že chápe, že město v současné koronavirové krizi hledá dodatečné finanční zdroje.

"Nikoho jiného než přihlášené firmy tam nedostaneme. Nebo dostaneme, ale to bychom museli změnit územní plán," uvedl Šlouf. Podle něj by to ale nemělo smysl, protože v těsném okolí bývalých kasáren jsou desítky hal průmyslové zóny Borská pole. Podle územního plánu je lokalita Zátiší určená hlavně "pro vědu, výzkum, výrobu s přidanou hodnotou, pro inovativní a znalostně intenzivní firmy". Vyloučené jsou samostatné logistické areály a samostatné ubytovny. Mohou tam být halové i vícepodlažní objekty vysoké do 15 metrů.

„Účastníci aukce nebudou povinni skládat před zahájením aukce jistotu. Vítězem soutěže se stane ten, který nabídne nejvyšší kupní cenu. Vyvolávací cena pro aukci bude činit 120,725 milionů korun, minimální příhoz bude ve výši 500 tisíc korun,“ uvedl Šlouf. Doplnil, že podmínkou uzavření kupní smlouvy s vítězem soutěže je její schválení Zastupitelstvem města Plzně. „Město si vyhrazuje právo zrušit soutěž bez udání důvodu a dále odmítnout všechny učiněné nabídky, a to až do doby podpisu kupní smlouvy ze své strany,“ dodal.

Uzávěrka prvního kola byla 15. března 2021.