Bernard novým lídrem demokratických sil, v kroužcích předstihl i Martina Baxu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 7. říjen 2020 09:18
Foto Den válečných veteránů_5 165 Josef Bernard

Necelé čtyři roky ve funkci hejtmana a odchod z ČSSD stačily Josefu Bernardovi k tomu, aby se rázem stal lídrem demokratických středopravicových stran v regionu. Rozhodli tak voliči, kteří Bernardovi v krajských volbách udělili nejvíce preferenčních hlasů. Bernard v nich dokonce předstihl i dosud nejpopulárnějšího politika v kraji Martina Baxu z ODS.

Josef Bernard patří mezi politiky, kteří trpělivě budují své PR. Ačkoliv čtyři roky reprezentoval sociální demokracii, své spojence a obdivovatele si získal především u zástupců pravice. Výrazně mu v tom pomohla jeho minulost, když v roce 1989 ve snaze změnit režim přivedl škodováky na plzeňské náměstí. Protikomunistické názory a postoje Bernard vyznává i dnes.

Během funkce hejtmana například ve foyer krajského úřadu odhalil bustu Milady Horákové nebo několika osobnostem předal plaketu za odvážné občanské postoje.

Není tak divu, že Bernard před volbami ukončil členství v ČSSD, která ještě v letech 2012-2016 vládla Plzeňskému kraji s komunisty – nejdříve v čele s Milanem Chovancem, později s Václavem Šlajsem, který měl nálepku bývalého politruka. Odchod z ČSSD Bernard oznámil letos v květnu, aby se vzápětí stal lídrem kandidátky se STAN, Zelenými a Pro Plzeň.

Bernard zastínil Baxu

Krajské volby nyní jasně ukázaly, že Bernard udělal dobře. Zatímco před čtyřmi lety na kandidátce získal 2 703 preferenčních hlasů, nyní ho na středopravicové kandidátce zakroužkovalo celkem 4 123 voličů. Naopak Martina Baxu, který v roce 2016 získal 4 355 přednostních hlasů, letos zakroužkovalo „pouhých“ 3 373 voličů.

Voliči tím Bernarda katapultovali do čela středopravicových stran v regionu. Je přitom evidentní, že Bernardovi se podařilo oslovit část voličů, kteří byli dosud zvyklí volit právě Martina Baxu. Ačkoliv se oba politici nemají příliš v lásce a Baxa před volbami Bernarda dokonce označil za lháře, je evidentní, že svou politikou oslovují podobnou skupinu voličů.

Bernarda dokonce před volbami podpořili zakládající členové Občanského fóra v Plzni, když se po jeho boku a boku krajského šéfa STAN Pavla Čížka vyfotili na náměstí Republiky. Mezi podporovateli nechyběl ani Vladimír Líbal, který patří mezi osobnosti, jež Bernard ocenil za odvážné občanské postoje, a který spolupracuje i s městem Plzní nyní vedeným Baxou.

Konkurence pro hejtmana

Bernard díky svým postojům, názorům a PR výrazně přerostl hranice regionu. K tomu mu pomohlo nejen rebelství v rámci ČSSD, kdy se proti politice vlastní politické strany rázně vyhraňoval, ale také marketingovo-protestní akce, jakými bylo například únorové rozbíjení hrníčků s podobiznami nacistických pohlavárů na Václavském náměstí v Praze.

Nyní má Bernard velkou šanci svou pozici na úkor Baxy a dalších pravicových politiků ještě více upevnit. Že mu sebevědomí a odvaha nechybí, dokládá i fakt, že se po volbách dohodl na spolupráci s Piráty a vzdal se nároku na post hejtmana ve prospěch pirátského kandidáta.

Bernard by totiž i jako radní nebo náměstek hejtmana dál dokázal budovat svou značku, a je více než pravděpodobné, že by samotného hejtmana v oblasti PR značně převyšoval.

Všem dnům by navíc nebyl zdaleka konec. Za dva roky by mohl usilovat o post primátora Plzně. Už příští rok jsou navíc parlamentní volby, ve kterých má bývalý šéf Škody Transportation rovněž velkou šanci uspět. Asi nikdo by se nedivil, pokud by usedl ve vládě na postu ministra dopravy nebo průmyslu a obchodu. Otázkou je, jaké uplatnění Bernard najde, pokud součástí krajské rady nebude. Vrátí se zpět do Škodovky, kde má akcie?