Autovraky možná zmizí z ulic Plzně, některé obvody je odstraňují zdarma

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 7. srpen 2020 12:31
Snímek obrazovky (11) foto: ZAK TV

Vraky aut, které hyzdí ulice města, můžou díky novele zákona nově odstraňovat přímo samosprávy. Některé plzeňské obvody se rozhodly udělat výjimku a vraky likvidují na žádost zdarma, bez toho aniž by šly náklady za majiteli.

Obvody reagují na novelu zákona o pozemních komunikacích. Ta dává možnost obcím odstraňovat ze svých pozemků auta, která mají půl roku propadlou technickou prohlídku. Pokud si vlastník technickou neobnoví, může dostat pokutu až 300 000 korun. Zároveň pak bude muset zaplatit náklady na odtažení auta.

Město chce vyjít vlastníkům vraků vstříc a nabízí jim bezplatnou ekologickou likvidaci. „Cílů vrakové amnestie je v podstatě několik, jednak chceme ukázat, že ten nový zákon tady je a my ho budeme vymáhat, na druhou stranu chceme dát lidem možnost, aby se na to celé připravili,“ vysvětluje starosta městského obvodu Plzeň 4 Tomáš Soukup. Vedle jeho městské části se bezplatnou likvidací zabývá třeba i centrální městský obvod.

foto: ZAK TV

Zájemci o odtah vozidla musí nejdřív vyplnit žádost, následně provede obvod likvidaci, po které vystaví doklad. Na základě něj pak může vlastník požádat o vyřazení auta z registru vozidel. Jako autovrak nejde podle mluvčí městské policie Jany Pužmanové považovat každé odstavené auto. Vedle chybějící technické kontroly jsou to tak auta, kterým chybí některá z podstatných součástí, třeba motor, nebo převodovka.