Australský cyklista se vážně zranil při nehodě v bikeparku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 17. srpen 2020 12:32
234248-637332063950047291-970x545-vcenterhcenter Foto: Horská služba

Pětačtyřicetiletý Australan se o víkendu těžce zranil v bikeparku na Kramolíně, musel pro něj letět vrtulník.

K nehodě došlo při sjezdu obtížné červené trasy kolem jedné hodiny po poledni. „Přestože měl cyklista nejen přilbu, ale i všechny další bezpečnostní prvky pro jízdu obtížným terénem, utrpěl velice vážná zranění. Podle příznaků jsme měli podezření na zlomeninu v oblasti pánve a klíční kosti. To také později lékař Letecké záchranné služby Armády ČR potvrdil,“ uvedl k výjezdu Aleš Fejfar, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři proto muži nasadili krční límec a zafixovali ho do vakuové matrace. „Vrtulník z Bechyně potom přistál na heliportu na vrcholu Kramolína, protože nehoda se stala v místě, které je dostupné maximálně tak pro naše terénní vozidlo. Pacienta jsme proto šetrně přenesli do vozu a odvezli k vrtulníku, a jeho posádka jej pak transportovala na trauma centrum českobudějovické nemocnice,“ doplnil Aleš Fejfar.

Horská služba už mnoho let upozorňuje na nutnost mít při jízdě v oblasti pohoří všechny doporučené bezpečnostní prvky. „Dnešní nehoda byla natolik závažná, že si ani nedovedu představit, jaké následky by mohla mít, kdyby cyklista nic z toho na sobě neměl. Je vidět, že naše doporučení a varování nejsou prázdnými slovy a opět se ukazuje, že zranění mohou znamenat nejen ohrožení zdraví, ale i života,“ apeloval na návštěvníky hor náčelník HS Šumava Michal Janďura.