Aschenbrenner vítá, že do druhého kola postoupili dva demokratičtí kandidáti

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 5. říjen 2020 09:11
Foto Vzpominkové setkání_3 003 Lumír Aschenbrenner

Lumír Aschenbrenner (ODS), vítěz prvního kola senátních voleb v obvodu Plzeň-město, je rád, že do druhého kola postoupili dva kandidáti demokratických stran. Informoval o tom po uzavření výsledků prvního kola, v němž získal 34,93 procenta hlasů. Do druhého kola jde s Danielem Kůsem z Pirátů, jemuž dalo hlas 21,33 procenta voličů.

Současný senátor Aschenbrenner sice očekával větší podporu, ale i tak je spokojený. "Doufám, že se to potvrdí ve druhém kole," uvedl. K volbám přišlo 39,08 procenta voličů, o hlasy usilovalo šest kandidátů.

Pokud se Aschenbrenner znovu dostane do Senátu, chce v první řadě pomoci spolupráci českých a tchajwanských firem. "Z Tchaj-wanu (kde byla nedávno delegace vedená předsedou Senátu Milošem Vystrčilem z ODS) jsme přivezli spoustu ekonomických příležitostí, které by neměly zapadnout," uvedl. Tchaj-wan má velký zájem přesunout do Evropy své firmy hlavně z oblastí elektroniky a high-tech. "Díky morální odvaze kolegy Vystrčila, že tam zajel, má naše republika obrovské ekonomické možnosti. Naší cesty si váží a chtějí, aby tu z těch jejich nabídek něco vzniklo," uvedl.

Šestačtyřicetiletý Pirát Daniel Kůs by se chtěl v případě svého zvolení věnovat v Senátu práci v zahraničním výboru, chce také prosazovat digitalizaci. Do druhého kola získal podporu kandidáta STAN Jindřicha Sitty (skončil na třetím místě se 16,40 procenta hlasů), řekl.

"V první řadě, a to je úplně nejdůležitější, bych chtěl dělat funkci, výkon mandátu na plný úvazek, na sto procent, nemít žádný další souběh s funkcemi," řekl Kůs. Aschenbrennera, který je kromě senátora i dlouholetým starostou plzeňského obvodu Slovany, považuje za velmi silného soupeře.

"Senát má špatnou pověst trafiky, odkladiště politiků. Chtěl bych do něj vnést novou energii, zdravý vítr a nesedět na dvou židlích," řekl. Zajímala by ho práce v zahraničním výboru.

Sitta řekl, že podpoří Kůse, protože ze dvou postupujících kandidátů ho víc přesvědčil, že dokáže věci posunout dopředu. "Společnost i politika by se měla obrodit. Z těch dvou kandidátů chci podpořit nastupující generace. My jsme do jisté míry poznamenaná generace, která prošla oběma systémy, podílela se na všech transformacích a privatizacích. Teď musí mladí a dotáhnout to dál," řekl pětašedesátiletý Sitta.

čtk