Sníh? Kdepak, na Adama a Evu přijde obleva, hlásí uznávaný meteorolog

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 9. prosinec 2021 08:31
Sníh? Kdepak, na Adama a Evu přijde obleva, hlásí uznávaný meteorolog Amatérský meteorolog Rudolf Kovařík. Zdroj foto: se souhlasem ZAK TV

Pokud s nadějí vyhlížíte bílé Vánoce, tak někteří z vás budou asi zklamáni. Podle amatérského meteorologa Rudolfa Kovaříka ze Šindelové na Sokolovsku, bude na Štědrý den pravděpodobně v nižších polohách zeleno.

Rudolf Kovařík se intenzivně věnuje meteorologii od roku 1976. V roce 1986 převzal správu místní meteorologické stanice, o dva roky později ji rozšířil o klimatologickou stanici a roku 1991 o profilové měření sněhu. "Pranostiky mluví o tom, že jsou Vánoce o oblevě. Co jsem zjistil, tak za posledních 50 let je například u nás v 600 metrech v průměru 3,8 bílých Vánoc za desetiletí," uvedl.

Také tentokrát by se měly pranostiky potvrdit. "Do Vánoc by se sníh měl držet od středních poloh výš, do středních poloh se bude neustále připomínat. Nesmíme zapomenout, že jsme nejblíž oceánu a budeme mít určitě na Adama a Evu oblevu," prohlásil. Naopak po vánočních svátcích podle něj začne proudit studenější oceánský vzduch. "Opět se od středních poloh začne objevovat sníh. Tak, jak jsme si pamatovali loňskou zimu, tak bychom ji měli mít i letos," dodal.