Zoo má exkluzivní přírůstek! Prvním mládětem roku 2020 je samička šimpanze

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 6. leden 2020 13:46
simpanz-ucenlivy-mlade-pan-troglodytes-6-1-2020-km-mini Zoo má vzácný přírůstek. Foto: Kateřina Misíková

Mládě šimpanze učenlivého se stalo prvním přírůstkem roku 2020 v plzeňské zoo. Šimpanzí holčička přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou se úplně poprvé stala pětadvacetiletá samice Zedonja, pocházející ze Zoo Arnhem v Nizozemí. V Plzni žije od roku 2002. Otcem je samec Bask.

Tlupa šimpanzů se rozrostla. Foto: Kateřina Misíková

„První mládě šimpanze se v Plzni narodilo v roce 1978, nepodařil se však jeho odchov. Jediným úspěšným odchovem je samice Bamia narozená v roce 2003, která nyní žije ve Francii. Ona sama je již matkou. V ČR jsou odchovy šimpanzů v posledních 20 letech ojedinělé,“ vysvětlil mluvčí zoo Martin Vobruba.

Mládě si jeho matka přísně střeží. Foto: Kateřina Misíková

Celá dospělá skupina plzeňských šimpanzů 1+4 je v pořádku. Matka o mládě vzorně pečuje. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují. Je však nutné dopřát šimpanzům maximální klid a prostor pro péči o mládě v prvních dnech života. „Proto v následujícím období bude křídlo Tropického pavilonu Z s jejich expozicí pro veřejnost uzavřeno. O dalším dění budeme informovat. Žádáme tímto veřejnost o pochopení a všechny příznivce prosíme, ať šimpanzům drží palce,“ vysvětlil mluvčí zoo Martin Vobruba.