Žokej Josef Váňa je profesionální politik, stal se krajským radním pro sport

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 2. leden 2020 15:03
Josef Vana Josef Váňa je novým radním Karlovarského kraje pro oblast sportu. Foto: KÚKK

Legendární žokej Josef Váňa (ANO) se stal novým radním Karlovarského kraje pro oblast sportu. Do funkce ho uvedla dnes již bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Soustředit se chce především na zdárný průběh lednové zimní olympiády dětí a mládeže, která se uskuteční v Karlovarské kraji, dále pak na podporu sportu dětí a mládeže a spolupráci se sportovními kluby a organizacemi. Politikem se stává Josef Váňa na plný úvazek, protože funkce krajského radního pro sport je uvolněná.

„Co se týká zimní Olympiády dětí a mládeže, určitě se moc těším, osobně jsem 20 let pracoval u horské služby na Pradědu, závodil jsem na lyžích. Pokud jde o organizaci sportovních akcí, to mám svým způsobem v krvi. Mohl bych promluvit i se svými kamarády, známými sportovci, aby přijeli například předávat medaile. Chci posílit práci s mládeží, získat více peněz pro krajský dotační program na obnovu sportovních zařízení, protože teď je schválených šest milionů v krajském rozpočtu, a chtěl bych, aby ta částka byla vyšší,“ řekl Josef Váňa.

Členka Rady Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová také připomněla vznik Národní sportovní agentury, která bude mít mimo jiné na starosti dotační programy pro sportovní organizace v regionech. „To, že kraj bude mít svého radního pro sport a já bych zároveň měla působit v poradním orgánu Národní sportovní agentury, je z pohledu kraje velmi prospěšné, protože potřebujeme, aby na sport dětí a mládeže přicházely peníze nejen od kraje, ale hlavně od státu včas, aby s nimi kluby mohly počítat a nemusely odsouvat či dokonce rušit své investiční záměry a akce.“

V radě nahradil Váňa nedávno zesnulou Danielu Seifertovou (ANO), která měla na starosti kulturu a památkovou péči. A nebyla to jediná změna kompetencí, která se ve vedení Karlovarského kraje uskutečnila. Hejtmanku Mračkovou Vildumetzovou vystřídal na jejím postu náměstek Petr Kubis (ANO). Ten se bude i nadále věnovat také sociální oblasti. Kulturu a památkovou péči převzal nově do své kompetence náměstek Martin Hurajčík (ANO), který měl dosud na starosti dopravu a silniční hospodářství. Sport se zase přesunul z kompetence Jaroslava Bradáče (nez.), v jehož gesci bylo školství, sport a mládež, na nového radního Váňu.

Dostihový jezdec, trenér a chovatel Váňa předal velkou část řízení rodinné dostihové stáje svému synovi, působit v ní chce už jen jako poradce. Na koni by si rád zajezdil i přes svůj náročný pracovní program spojený s novou funkcí.