Letos v květnu jsme si připomněli 80. výročí konce nejstrašnější války v dějinách. Na mnoha místech se po právu děkovalo spojeneckým vojákům, kteří se zasloužili o porážku Hitlerova Německa a jeho spojenců. V ruchu oslav však prakticky zanikly vzpomínky na ty, kdo nesli těžké břímě okupace doma. Na členy odboje, kteří významnou měrou k vítězství přispěli, a na účastníky Květnového povstání českého lidu.
Český odboj byl v přepočtu na počet obyvatel nejsilnějším odbojem na okupovaných územích. Československá armáda měla nevětší počet obětí z řad generálů. Přestože Němci odbojovou síť několikrát rozbili a prakticky zdecimovali, odboj se vždy znovu zformoval a pokračoval v činnosti. Organizoval a prováděl všechny formy odporu proti německé okupační moci včetně zpravodajské činnosti. Zpravodajské informace z Protektorátu, vysoce hodnocené britskými zpravodajci, pomohly výrazně minimalizovat ztráty americké armády při osvobozování jihozápadních Čech.
Celá řada statečných zaplatila cenu nejvyšší. Pořad je vzpomínkou alespoň na některé z nespočtu obyčejných lidi, kteří chtěli normálně žít, mnozí nechtěli být hrdiny, a přitom se jim život proměnil v peklo.
S jejich vzpomínkami a literární tvorbou se můžete seznámit 6. června od 17:00 v přednáškovém sále ZČG. Pořad bude doplněn promítáním unikátních fotografií z archivu Stanislava Bukovského.