Za 150 milionů korun může vzniknout v Dobřanech střelecký areál

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 28. leden 2020 17:22
Podpis_memoranda-strelecky_areal_Dobrany2 Memorandum o spolupráci podepsali zástupci ČOV, Plzeňského kraje a města Dobřany. Foto: KÚPK

Memorandum o vzájemné spolupráci při budování Střeleckého areálu v katastru obce Dobřany „Vysoká“ podepsal Český olympijský výbor (ČOV), Plzeňský kraj a město Dobřany. Areál by měl splňovat přísná kritéria pro konání mezinárodních závodů, protože v současné době takový areál v Plzeňském kraji chybí.

Střelecký areál by měl stát 150 milionů korun a vzniknout by měl na ploše 35 hektarů na pozemku, na kterém dříve cvičili dělostřelci. Ten se nachází mezi silnicí první třídy Plzeň - Klatovy, skládkou odpadů Vysoká a vepřínem. Sloužit by měl vedle sportovních střelců také vojákům, policistům, myslivcům i dalším držitelům zbrojních průkazů.

„Obsahem memoranda je spolupráce na vybudování střeleckého areálu světových parametrů, který bude zahrnovat broková stanoviště, IPSC boxy, střelnici na biatlon, běžící terč a další sportovní a lovecké disciplíny včetně dráhy na 500 metrů. Vedle toho se vybuduje zázemí a moderní sportovní a obslužná infrastruktura jak pro areál, tak pro tréning a pořádání sportovních akcí národního i mezinárodního významu,“ řekl při podpisu hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Foto: KÚPK

Zúčastněné strany budou spolupracovat na zajištění financování výstavby střeleckého areálu, studii udržitelnosti a vizualizaci. Společně se střeleckým stadionem v Plzni – Lobzích nabídne nový areál kompletní možnosti kvalitního tréninku střeleckých sportů všech věkových kategorií. Areál by se propojil s 15 kilometrů vzdáleným stadionem v Plzni – Lobzích. Obě střelnice by se pak mohly podílet na pořádání evropských i světových šampionátů.

Ne každý ovšem se stavbou areálu střelnice v Dobřanech souhlasí. Existuje petice odpůrců, kteří například tvrdí, že vystřílené broky otráví studně v okolí. Poukazují také na nadměrný hluk. Město ale argumentuje tím, že střelnice nebude, pokud by se mělo ukázat, že bude hlučná, nebezpečná a škodlivá životnímu prostředí. Na střelnici bude zpracován posudek vlivu stavby na životní prostředí a pracuje se na biologickém posudku lokality.

„Loni v listopadu jsme otevřeli debatou celé téma, kde jsme předestřeli holou pravdu, co je známo o tom projektu. Nic jsme netajili, jako vedení města jsme podepsali osobní závazek, že pokud zjistíme do konce volebního období, že to nelze udělat bezhlučně, tak ten projekt zastavíme. Já té střelnici dávám patnáctiprocentní šanci, že se to povede, protože je tam tolik úskalí,“ řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).