Z vyhořelého vepřína už firma odvezla stovky těl mrtvých prasat

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 24. leden 2020 16:33
Pozer veprina Mrtvá těla prasat se po vyproštění z trosek nakládala do kontejnerů, pak se odvážela do kafilerie. Foto: TV ZAK

Specializovaná firma už odvezla veškerý živočišný odpad z objektu vyhořelého vepřína v Kladrubech na Rokycansku. Tam v noci na pondělí uhořelo na 400 chovných prasnic a 1400 selat. Dvanáct plných kontejnerů už je v kafilerii v severočeské Mimoni. Informoval o tom ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat z Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý.

Kontejnery s uhořelými zvířaty se začaly plnit a odvážet v úterý odpoledne. Každý měl kapacitu sedm až osm tun. Ke spálení je odvážela firma Asavet z Biřkova na Klatovsku, zpracovatel odpadů živočišného původu. „Spolupráce s chovatelem i asanační firmou byla perfektní, součinnost s námi byla maximální. Splnili si svoje povinnosti a nechali si poradit a proběhlo to tak, jak mělo,“ řekl Bílý.

Pracovníci s ochrannými pomůckami vyklidili z místa i nebezpečný odpad, hlavně eternit s azbestem ze střechy vyhořelé stáje. „Dělala to současně stejná firma, která má povolení také na likvidaci nebezpečného odpadu. Měli tam dost lidí, kteří byli poučeni a i vybaveni, sbírali i malé kousíčky,“ uvedl veterinář.

Firma Integro Kladruby, která patří do pražské skupiny Tekro, chce podle Bílého na vyčištěném místě postavit novou halu. V kladrubském areálu je dalších sedm hal se zhruba 10 tisíci prasaty v chovu. Integro je jedním z největších chovatelů prasat na západě Čech. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara hasiči zachránili okolní budovy v hodnotě přes 70 milionů korun. V Plzeňském kraji veterináři podle Bílého nikdy podobnou událost neřešili.

Hasiči i policie odhadli škodu zhruba na 35 milionů korun. Příčinu policie i hasiči stále vyšetřují. Požár zřejmě zavinila technická závada na elektroinstalaci. Pondělní vyšetřování nezjistilo žádný úmysl. „Příčina se stále vyšetřuje,“ řekla rokycanská policejní mluvčí Hana Kroftová. Událost prověřuje kriminální policie jako obecné ohrožení z nedbalosti ve spolupráci s hasiči.

čtk