Vyléčený orel mořský plachtí po obloze s vysílačkou na zádech

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 28. prosinec 2019 13:08
Orel 1 Vypouštění vyléčeného orla mořského vybaveného vysílačkou. Foto: DESOP

Zamračené počasí bez slunečných dnů komplikuje zvířecím záchranářům z Plzně sledování samce orla mořského, kterého po vyléčení jeho zranění vypustili do volné přírody. Orel je vybaven speciální vysílačkou umožňující zaznamenávat jeho aktuální pohyb. Ta je ovšem na solární baterii, která je už téměř vybitá.

Karel Makoň s kolegy se chystá vypustit dravce do volné přírody. Foto: DESOP

„Samce orla mořského jsme vraceli 10. prosince na lokalitu nálezu, kde ho jako poraněného našel a odchytil 25. října kolega Karel Machač. Letošní mládě orla mořského u nás v Záchranné stanici živočichů Plzeň strávilo šest a půl týdne intenzívní léčby, a to jak s poraněným okem, tak hlavně pak se zlomenou a složitě odoperovanou pravou nohou,“ uvedl šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Vysílačku se solární baterií připevnili odborníci na zadá orla pod dohledem veterináře. Foto: DESOP

Zpět do volné přírody byl orel vypuštěn už s vysílačkou u obce Tisová na Tachovsku. „Následně se zdržoval v lesíku u Jemnice a Lhotky, kde jsme ho sledovali i v terénu, teď se přesunul dál k Pavlovicím, kde je pravděpodobně větší klid. Každý den orlovi klesá nabití baterie, už by to chtělo alespoň jeden pěkný slunečný den,“ dodal Makoň.