Všímavý svědek zachránil ženě u bitcoinmatu v Plzni statisíce korun

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pondělí, 29. leden 2024 12:03
Všímavý svědek zachránil ženě u bitcoinmatu v Plzni statisíce korun ilustrační. Foto: pixabay

Náhodný kolemjdoucí doslova zachránil pětapadesátileté ženě 200 tisíc korun. Žena se stala obětí podvodu, a to když jí včera v dopoledních hodinách telefonicky kontaktovala údajná pracovnice banky s legendou, že zřejmě mohlo dojít ke zneužití dokladů.

Podle policejní mluvčí Hany Kroftové na pobočku měla přijít klientka, která přeložila její doklad totožnosti s tím, že chce zařídit  půjčku. Poté poškozenou ze stejného telefonního čísla kontaktoval údajný pracovník vnitřní bezpečnosti banky, který ženu navedl, aby si sjednala na pobočce své banky úvěr ve výši 400 tisíc korun s tím, že takto ochrání své peníze a zamezí sjednání nechtěného úvěru. "Když žena řekla, že do Plzně na pobočku banky přijede vlakem, bankéř bleskově zareagoval a řekl, že zařídí, aby ji vyzvedla taxi služba. Po sjednání půjčky v bance žena vyzvedla dvě stě tisíc korun a pachatel jí dále  instruoval, aby jela do obchodního centra v Plzni, kde měla své peníze vložit pod přijatými QR kódy do bitcoinmatu," popsala mluvčí s tím, že ženě se to nedařilo. Jejího počínání si naštěstí všiml náhodný svědek, který ji oslovil a zeptal se, zda se nestala obětí podvodníků. Během velmi krátké chvíle zjistil, že jeho tušení bylo správné a věc oznámil na linku 158. Žena za svoji důvěřivost tak zaplatila „pouze“ pár set korun za svezení vozidlem taxi. 

Po oznámení na místo ihned vyjeli policisté. Po jejich příjezdu poškozená telefonovala s pachatelem, který ji sátle přesvědčoval, aby se vrátila k bitcoinmatu a vložila do něho veškerou hotovost. Žena předala telefon policistům, kteří muži sdělili, že hovoří s Policií ČR. Poté měli možnost slyšet, jak drzost pachatelů nezná mezí. I policisty začal neznámý muž přesvědčovat, že je pracovníkem bankovní společnosti, že účet ženy byl napadený a veškerou hotovost musí vložit do bitcoinmatu, ke kterému jí má policejní hlídka doprovodit. "Dokonce pachatel policistům tvrdil, že maří vyšetřování banky a pokud žena nevloží peníze do bitcoinmatu, budou za případnou škodu zodpovědní policisté," prohlásila Kroftová.

Policisté jednání neznámých pachatelů nyní prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu ve stadiu pokusu. "V této souvislosti opětovně apelujeme na veřejnost, aby nereagovala na telefonní hovory, e-maily ani zprávy, ve kterých se pachatelé vydávají za bankovní úředníky či policisty a snaží se své oběti vmanipulovat do situace týkající se ohrožení jejich finančních prostředků. V případě, že by byly peníze klientů v ohrožení, banka si činí vlastní opatření," dodala policejní mluvčí.

Pamatujte na pravidla, které je třeba dodržovat, abyste se nestali obětí podvodníka:
- Nikdy nikomu nesdělujte informace o vašich pinech, heslech, přístupových údajích,  policie, banka ani mobilní operátor je nikdy nepotřebují.
- Nikdy se nenechte vmanipulovat do časové tísně, nechte si čas na rozmyšlenou, pokud se vám cokoli nezdá, neváhejte a kontaktujte svoji banku nebo mobilního operátora
- Nikdy nikomu cizímu nepovolujte vzdálený přístup do vašeho počítače nebo mobilního telefonu.