Víte co dělá vaše dítě? Mladiství opilci měli v krvi až 2,5 promile alkoholu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 25. prosinec 2019 13:13
plzen_cz_alkohol testr Ilustrační foto. Test na alkohol

Stále častěji teď řeší strážníci plzeňské městské policie případy namol opilých nezletilých osob. Mladíci ve věku 14 a 15 let se dokáží upravit tak, že při kontrolách mají v krvi přes 2,5 promile alkoholu. Takovými případy se pak zabývá nejen policie, ale i orgány sociálně právní ochrany dětí (OSPOD).

Skupiny mladých osob stojících kolem autobusové zastávky na Bílé Hoře si těsně před vánočními svátky povšimla hlídka psovodů městské policie. Vzhledem k pozdní hodině se hlídka rozhodla tuto skupinu zkontrolovat. „Při příjezdu hlídky k této skupince se jeden mladík dal na útěk, při kterém několikrát upadl. Když ho strážníci dostihli, zjistili, že se jedná teprve o čtrnáctiletého mladíka, který následně při dechové zkoušce nadýchal 1,59 promile alkoholu,“ informovala mluvčí městské police Veronika Kuchynková..

Vzhledem k tomu, že mladík několikrát při útěku upadl a také zvracel, přivolali strážníci na byla na místo záchranku, která mladého opilce převezla k ošetření. Ve Fakultní nemocnici strážníci vyčkali do příjezdu matky, která si následně hocha převzala do své péče a byla informována, že tuto událost policie předá jako poznatek na OSPOD.

Dalším podnapilým dítětem se hlídka městské policie zabývala v Lidické ulici. „Po osmé hodině večerní se strážníci povšimli podnapilého muže, zjevně mladšího 18 let. Při kontrole zjistili, že je mu 15 let. Mladík měl při následné kontrole 2,53 promile alkoholu v dechu. Kdo mu alkohol podal nebo prodal, nebyl schopen odpovědět. Na místo si pro opilého mladíka přijel jeho otec, který byl poučen, že celá věc bude předána sociální pracovnici,“ uvedla mluvčí městské policie.

Jiná kontrola zaměřená na podávání alkoholu mladistvým se uskutečnila v jednom plzeňském hudebním klubu. „Během této kontroly strážníci provedli dechovou zkoušku na zjištění alkoholu v dechu celkem u 15 osob. U čtyřech z nich bylo zjištěno, že se jedná o mladistvé ve věku 15 až 16 let. Alkoholtesterem byly u kontrolovaných naměřeny hodnoty od 0,55 do 1,35 promile alkoholu,“ řekla Kuchynková.

Pro mladistvé pod vlivem alkoholu si na místo přijeli jejich rodiče. Také těmito případy se bude zabývat OSPOD. Pro provozovatele podniku bude mít kontrola neblahé následky. Vedle zjištění porušení pravidel požární bezpečnosti, správní orgány s provozovatelem dále zahájí řízení pro porušení zákazu prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let a pro totéž porušení pravidel bude zahájeno řízení také se zaměstnancem provozovatele, který alkohol mladistvým prodal.