Víme první! „Fašistický dýchánek“ Ukrajinců v Plzni, Bandera party, už změnil název!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 3. březen 2023 08:10

Média

 „Tohle v Plzni fakt nechci!“ Tak zněla slova primátora západočeské metropole Romana Zarzyckého jen pár dní nazpět. „Žádné „nácky“ tady nechceme, dělejte si to v Kyjevě,“ osočovali se Plzeňané. Takhle bouřlivé emoce vyvolala silně provokativní Bandera party, fašisticky laděná zábava plzeňské ukrajinské komunity, o které jsme vás už informovali. Policie ČR stále vede šetření, zatím to ale nevypadá, že se akce přestane konat. Provozovatelé objektu plzeňské diskotéky Aréna se rozhodli obléknout ji alespoň do navenek jiného „kabátu“.

Naše redakce kontaktovala jak organizátory akce, tak její provozovatele. Pouze ze strany poskytovatelů prostor tanečního klubu v Plzni na Lochotíně vzešlo následující vyjádření. „Podali jsme organizátorům akce návrh na změnu jejího názvu. Akci už příslušné organizátorky  přejmenovaly z Bandera party na Ukrajinská party,“ uvedl jeden z provozovatelů Music Clubu Arena Pilsen. „Akci pořádají Ukrajinci a za nás proběhla tak, že se tam tak maximálně opili, to je všechno,“ tvrdí druhý z provozovatelů objektu diskotéky. Poskytovat prostory pro akci, byť nesoucí jiné označení, budou tedy nejspíše dál.

Už jen z hlediska úcty k tomu, jak silnou podporu poskytuje město Plzeň a Plzeňský kraj ukrajinským uprchlíkům, bylo by nanejvýš žádoucí, aby provozovatelé lochotínského klubu téhle či podobně laděným akcím zcela zamezili, než jen vyzvali její organizátory ke změně pojmenování. Akce se konala už v listopadu loňského roku, letos v lednu a také měla proběhnout v sobotu 25. února, tedy pár dní zpátky. Sám Zarzycký apeloval na to, aby se zde takové akce nekonali a už vůbec ne s takto fašisticky laděnými názvy! Podporovat koncept takovéto zábavy je zcela v rozporu se zájmy české společnosti. 

Stejně situaci vidí i uznávaný politolog Lukáš Valeš. „Pořádání Bandera Party je vzhledem k minulosti Stepana Bandery a jeho příznivců mimořádně nevhodné a významným způsobem to zhoršuje pověst jak ukrajinské komunity v ČR, městě Plzni, tak i ochotu občanů České republiky podílet se na vojenských dodávkách a následné obnově Ukrajiny. Stepan Bandera symbolizuje to nejhorší z extrémního nacionalismu, antisemitismu a rasismu. Banderovci vyvraždili desítky tisíc Poláků, Židů a bohužel i Čechů, kteří obývali ukrajinskou Volyň. Jestliže se jedná o osobnost oslavovanou některými kruhy na Ukrajině, kde může být považována za jednoho z těch, kteří bojovali proti Sovětskému svazu za ukrajinskou samostatnost, nic podobného nelze tolerovat v České republice. V tomto směru je zcela správné razantní odmítnutí takové akce ze strany plzeňských politiků, v čele s primátorem města.“

Organizátoři akce svou Bandera party označují jako charitativní akci, jejíž výtěžek má putovat na podporu ukrajinských bojovníků. O celé záležitosti, kterou mají na svědomí dvě mladé Ukrajinky, musí rozhodnout policie, která rozhodne o možném trestním stíhání. „V současné chvíli mohu jen říci, že policejní vyšetřování tohoto případu stále probíhá. Jakmile budeme mít patřičné závěry, budeme samozřejmě ihned informovat,“ vyjádřila se Pavla Burešová, mluvčí Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje. Zdá se tedy, že ukrajinské diskotéce oslavující válečného fašistického zločince a kontroverzního vůdce ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu, který byl za druhé světové války spolčený právě s Hitlerem, a má na svědomí i masakry na Československu, jen tak konec nebude. Tedy alespoň do té doby, pokud policejní šetření nedojde k závěru dát téhle či podobným akcím v Plzni, kterou pořádají mladí Ukrajinci, sbohem. 

Víme první! „Fašistický dýchánek“ Ukrajinců v Plzni, Bandera party, už změnil název! ilustrační. Foto: Pixabay.com