V Plzeňském kraji vrcholí příprava kandidátek pro krajské volby

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 21. červenec 2020 22:54
Volby Volby - ilustrační foto

Strany v Plzeňském kraji, které se budou v říjnových volbách ucházet o místa v krajském zastupitelstvu, dokončují podobu svých kandidátek. Kandidaturu oznámilo zatím deset stran, hnutí či koalic, ne všechny už podaly svou kandidátku na krajský úřad. Termín vyprší 28. července. Počet subjektů tak není konečný. Do minulých voleb šlo v kraji 17 uskupení. Ve volbách budou nyní kandidovat současní zastupitelé a radní, nové i známé tváře regionální i celostátní politiky. Oproti minulým volbám vznikla nová koaliční uskupení.

Vítěz minulých voleb ANO, který je na kraji v opozici, má za lídra svého krajského šéfa a prvního náměstka plzeňského primátora Romana Zarzyckého. ČSSD, jíž dosud patřila funkce hejtmana, postavila do čela kandidátky hejtmanova náměstka Iva Grünera, který tuto pozici zastává od roku 2008.

Bývalý hejtman Josef Bernard, zvolený v roce 2016 jako lídr ČSSD, sociální demokracii letos opustil, a dal proto svou funkci k dispozici. Zastupitelstvo ho v červnu na jeho návrh z pozice hejtmana odvolalo. Den na to Bernard oznámil své spojenectví se Starosty a nezávislými. Uskupení pod názvem Bernard a STAN, do něhož se zapojili také Zelení, hnutí Pro Plzeň a hnutí Idealisté, chce volby vyhrát.

Překvapivou koalici, která se rovněž netají ambicí na volební vítězství, utvořili někdejší rivalové ODS a TOP 09. V Plzni už dva roky spolupracují jako partneři v radě města, nyní se spojili do koalice "ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů". Lídryní je poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová (ODS), občanští demokraté jsou i na dalších dvou místech, zástupci TOP 09 patří čtvrtá pozice.

V čele Koalice pro Plzeňský kraj půjde i letos hejtmanova náměstkyně Ivana Bartošová (KDU-ČSL). Oproti minulým volbám se změnilo složení koalice. Letos se lidovci spojili s Agrární demokratickou stranou a s Nestraníky. Před čtyřmi lety byla v koalici místo agrárníků Strana zelených. KSČM povede poslanec Jiří Valenta. V čele kandidátky SPD bude krajská předsedkyně Marie Pošarová, strana letos neutvoří koalici se SPO, na kandidátce SPD ale budou někteří lidé z SPO.

U Pirátů je lídrem domažlický zastupitel Rudolf Špoták. Novým uskupením je Trikolóra, jejímž lídrem je IT manažer Pavel Borusík. DSSS postavila do čela kandidátky výkonného místopředsedu strany Jiřího Štěpánka.

čtk