V Plzeňském kraji podalo kandidátku pro krajské volby 17 stran

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 28. červenec 2020 22:04
plzen_cz_urny volby ilustrační foto

Kandidátní listinu pro podzimní krajské volby podalo na krajský úřad Plzeňského kraje 17 politických stran, hnutí či koalic. Informoval o tom vedoucí odboru vnitřních věcí krajského úřadu Jan Nový. Při minulých krajských volbách v roce 2016 se o přízeň voličů ucházelo rovněž 17 subjektů. Lídry kandidujících stran Nový nezveřejnil.

Dnes odpoledne vypršel termín pro podávání kandidátek, úřad je přezkoumá a do 3. srpna mají strany čas na případné změny či odstranění závad. Registrace kandidátek musí krajské úřady provést do poloviny srpna. Volby do zastupitelstev krajů budou 2. a 3. října.

V Plzeňském kraji vznikly nové koalice a spojenectví, do voleb kandidují známé tváře regionální i celostátní politiky i nováčci.

Vítěz minulých voleb ANO, který je v krajském zastupitelstvu v opozici, má za lídra svého krajského šéfa a prvního náměstka plzeňského primátora Romana Zarzyckého. ČSSD, jíž dosud patřila funkce hejtmana, postavila do čela kandidátky hejtmanova náměstka Iva Grünera, který tuto pozici zastává od roku 2008.

Se STAN se pro volby spojil bývalý hejtman Josef Bernard, zvolený v roce 2016 jako lídr ČSSD, z níž letos vystoupil. Zastupitelstvo ho v červnu na jeho návrh z pozice hejtmana odvolalo. Do uskupení pod názvem Starostové s Josefem Bernardem se zapojili také Zelení, hnutí Pro Plzeň a hnutí Idealisté.

Další novou koalicí je spojení někdejších rivalů ODS a TOP 09. V Plzni už dva roky spolupracují jako partneři v radě města, nyní se spojili do koalice s názvem ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů. Lídryní je poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová z ODS. Koalice pro Plzeňský kraj má i letos za lídryni hejtmanovu náměstkyni a předsedkyni krajské KDU-ČSL Ivanu Bartošovou. Oproti minulým volbám se změnilo složení koalice. Letos se lidovci spojili s Agrární demokratickou stranou a s Nestraníky. Před čtyřmi lety byla v koalici místo agrárníků Strana zelených. KSČM povede poslanec Jiří Valenta. V čele kandidátky SPD bude krajská předsedkyně Marie Pošarová. U Pirátů je lídrem domažlický zastupitel Rudolf Špoták. Novým uskupením je Trikolóra, jejímž lídrem je IT manažer Pavel Borusík. DSSS postavila do čela kandidátky výkonného místopředsedu strany Jiřího Štěpánka.

Do voleb podaly kandidátky také Aliance národních sil, Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020, uskupení Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, dále Demokratická strana zelených - Za práva zvířat, Koruna česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), Rozumní - Petr Hannig - za spravedlnost a životní jistoty a Strana soukromníků.

Minulé volby v kraji vyhrálo ANO a získalo 11 z 45 mandátů, skončilo ale v opozici. Na koalici s těsnou nadpoloviční většinou 23 křesel se dohodla druhá ČSSD s devíti mandáty, třetí ODS s osmi křesly, Starostové a Patrioti se čtyřmi a Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) se dvěma mandáty. V opozici byla kromě ANO také KSČM se šesti mandáty, TOP 09 se třemi a koalice SPD a SPO se dvěma mandáty. TOP 09 nedávno spojila svůj zastupitelský klub s klubem ODS.

čtk