V plzeňské zoo se po zimním spánku probudili všichni tři medvědi

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 9. březen 2022 13:35
V plzeňské zoo se po zimním spánku probudili všichni tři medvědi Foto: K. Misíková

Vypadá to, že jaro je definitivně tady. Pádný důkaz o tom hlásí i plzeňská ZOO, kde se ze zimního spánku probudili zdejší medvědi. 

Jak nám potvrdil mluvčí ZOO Martin Vobruba - zdejší medvědi hnědí se v tento čas budí po zimním odpočinku už léta. Zahrada je chová ve velkém přírodním výběhu, tento zimní režim zde probíhá nepřetržitě od zimy 1999/2000. Zoologická zahrada v Plzni nyní chová medvědy Elišku a Honzíka a jejich strýce Mikyho. Ve výběhu se zatím vystřídalo 9 různých medvědů, nejvyšší počet byl hned po zahájení v roce 1998 – 5 samců a 2 samice. Mláďata se v Plzni narodila naposledy v 90. letech ve staré kleci v přední části zoo. Zde historicky žily v 70. letech  i jiné druhy, například medvěd lední, himálajský nebo baribal. Nestorem a legendou byl medvěd Pišta, který se dožil téměř 40 let (uhynul v roce 2020).

Podle ošetřovatelů jsou medvědi vzhůru již posledních několik dní, vydali se už na několik krátkých procházek ve výběhu, které se podle potřeb a signálů od medvědů samotných (a také v závislosti na počasí) budou prodlužovat až na celodenní pobyt. Už teď je také mohou návštěvníci Zoo Plzeň po v jejich výběhu spatřit.