V play-off jsme nedokázali nic změnit, vidí příčinu vypadnutí plzeňský šéf Straka

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 18. březen 2021 19:12
straka Martin Straka. Foto: HC Škoda Plzeň

Zvláštní, covidem poznamenaná sezóna skončila pro Škodovku velmi rychle. Ve třech zápasech nedokázali Západočeši najít recept na Olomouc, a tak neplánovaně brzy vedení indiánů může přemýšlet nad další sezónou. "Čekali jsme trochu lepší výsledek, panuje zklamání. Musíme se nachystat na další sezónu, která bude sestupová. Výhoda je, že na to máme víc času," hodnotil generální manažer Martin Straka.

Kde vidíte hlavní příčinu neúspěchu? Nedokázali jsme během těch utkání s Olomoucí nic změnit. Play-off jsem zažil iks, když vám nevyjde první zápas, tak doufáte, že druhý bude jiný. Vidíte, že se něco děje. A nemusíte ten zápas vyhrát, ale vidíte změnu v myšlení. To jsem u nás neviděl. Posledních 10 minut prvního zápasu snad bylo nejlepších z celé série. Opticky jsme možná lepší byli, ale nebyl tam projev nasazení. Olomouc byla lepší, chtěla to víc. Zaslouženě jsme vypadli. Musíte v play-off zapnout na jiný level. Nemůžete hrát 52 zápasů furt do těla, ale jsou zápasy, kde to je nutnost, abyste se dostali dál. Být prostě klasická svině, na ten měsíc se oddat. Tohle my jsme neměli. Máme tu kluky, co mohli změnit mód, ale bohužel se jim nechtělo nebo jsme na to neměli. Nemyslím si, že nám tady chybí někdo, kdo by to mlátil. Když dokážu mužstvo vyhecovat, že se poperu, tak se prostě musím poprat. Osobně jsem s některými hráči mluvil, ale nic se nezměnilo.

Jak moc chyběl týmu zraněný Peter Čerešňák? Čero nám chyběl, byla to klíčová osoba v oslabeních. Je to naše jistota.

Říkal jste, že je výhodou, že teď budete mít více času připravit tým na další sezónu. Bude hodně změn? Ano. Změn bude asi docela dost. Ale spíš jsem to myslel i tak, že si kluci odpočinou, sezóna nebyla úplně standartní. Doufám, že se to zlepší do budoucna, tedy co se týká covidu. Kluky obdivuju, že to takhle bez diváků zvládli. Dáme jim volno. Bude čas se také bavit se sponzory, s fanoušky. Z tohohle pohledu je to pro mě lepší, že mám na daleko víc času si se všemi popovídat.

Jak těžké bylo v této době hráče přemlouvat, aby zůstali? Ty, co jsme chtěli, ty tady máme. Kromě asi jednoho nebo dvou. Jinak jsme je udrželi. Dokázali jsme je přesvědčit, aby zůstali. Zhruba z 90 procent.

Asi samostatnou kapitolou je Milan Gulaš. Pokud odejde, jak bude těžké ho nahradit? Víme, že to bude ošemetné, pokud tedy Guli odejde. Nikdy ale nevíte, co se stane, dokud to neuděláte. Guli byl dominantní a když nebude, tak možná vystoupí jiní. Všichni se mohli bát, říkat si, že to je na Gulim. Třeba někdo vyskočí. Nebudeme to vědět do té doby, dokud tu je. Ale je jasné, že to bude těžká sezóna. Můžeme být v pohodě, ale také v problémech. Doufáme, že bude někdo, kdo ten tým povede. Možná to bude Milan. Nějaké posily jsme udělali a doufáme, že to budou třeba i oni.

Po sezóně končí smlouva také trenéru Čihákovi, jak to bude s ním? I v tomhle je výhoda, že nás netlačí čas. Chceme nějakou sebereflexi, co by udělali jinak. Jakou mají vizi, jak to vidí do budoucnosti. Nemusíme to rozhodnout hned.

V sezóně jste zapojili do hry poměrně hodně mladých hráčů. Máte nějaké další v zásobě? Kluků tam máme hodně, musíme s nimi pracovat dál, aby sezónu zopakovali. A třeba Matyáš Kantner se musí zlepšit. Můžeš mít jednu sezónu špatnou, ale čtyři skvělé. Mladých kluků máme dost, byl bych opatrný, abychom to doplňovali. Ale pochopitelně, když tam někdo bude a bude na to mít, tak šanci dostane. Je to jen na nich. Sebastián Malát, Filip Přikryl, Martin Lang, David Jiříček, musí se všichni zlepšovat. Možnost jim dáme. Ale nedělejme z toho školku, nemůžeme mít 18 mladých kluků a skončit dvanáctí. Chceme se pohybovat vysoko.

Jste zároveň asistentem trenéra reprezentace. Objeví se někdo z týmu Škodovky v kempu před mistrovstvím světa? Kemp by měl začít další pondělí. Určitě pozveme jednoho nebo dva z Plzně. Spíš dva.

Jaký bude teď program týmu? Teď dostanou kluci volno, nemá cenu něco vymýšlet, neustále je testovat. V přípravě potíže nevidíme, kondičku jsme měli skvělou, pojedeme v podobném režimu a koncem července půjdeme zase na led.

Upřímně, dokážete si představit, že by jste hráli pořád před prázdnými tribunami? Nedokážu si představit, že by další sezóna jela bez diváků. Bez diváků nám to nedává prostě smysl. Hrát dvě sezóny bez nich, tak nevím, proč hokej hrajeme. Jsem velice skeptický, že by se hrát bez fanoušků vůbec začalo. Jedna sezóna ano, ale další už asi ne.