×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Unikát v zoo, klokanům rudokrkým se narodilo zcela bílé mládě

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 29. leden 2020 12:49
Mlade klokana Plzeňská zoo má nové lákadlo, narodil se bílý klokan. Foto: Petr Böhm, Zoo Plzeň

Unikátem se může aktuálně pochlubit plzeňská zoo. Ve skupině klokanů rudokrkých se narodil bíle zbarvený klokan. Mládě objevili ošetřovatelé ve vaku klasicky, hnědě zbarvené samice již koncem prosince, ale teprve počátkem tohoto týdne se je podařilo vyfotografovat ošetřovateli. Jedná se už o třetího bílého klokana v Plzni.

„Zatím je klokánek vidět jen sporadicky, ale s přibývajícím věkem bude vidět stále častěji a začne z kapsy i vylézat,“ informoval mluvčí zoo Martin Vobruba. První bílá samice Albína přicestovala ze Zoo Zlín v roce 2017, v roce 2018 měla bílé mládě. Jednalo se o samečka jménem Jumpy. Loni se jí narodilo klasicky zbarvené mládě. V sezóně 2020 tak budou ve výběhu již tři bílí klokani.

Zatím lze spatřit nově narozené bílé mládě klokana jen velmi vzácně. Foto: Petr Böhm, Zoo Plzeň

První klokan žil v plzeňské zoo v polovině 60. let. Byl to klokan rudokrký. V roce 1977 se na pět let objevuje poprvé vzácný klokan uru. „Od roku 1993 nechybějí klokani dodnes, to se znovu objevuje klokan rudokrký, je tedy chován v Zoo Plzeň nepřetržitě 27 let. V českých oborách se tento druh objevoval již v 19. století, je to otužilý a často chovaný druh,“ řekl Vobruba.

Ve větším množství druhů a kusů se v plzeňské zoo klokani chovají posledních 20 let. Současná kolekce má úctyhodných devět druhů ve třech velikostních stupních. Klokaní trpaslíky, což jsou klokánek krysí a králíkovitý, středně velké druhy, jako je klokan rudokrký, bažinný a uru. Nechybí ani giganti, klokan obrovský a rudý.