Trenér hokejistů Škody Ladislav Čihák: Nikdo nedostane nic zadarmo

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 13. červenec 2020 11:18
hokej, čihák ilustrační HC Škoda Plzeň

V listopadu 2014, to mu bylo jen třiatřicet let, dostal od Martina Straky, šéfa hokejové Škody Plzeň, životní nabídku. Hokejový kouč Ladislav Čihák se od dorostu posunul k extraligovému áčku. Necelé čtyři sezony pracoval jako asistent trenéra, od sezony 2018/19 už má na střídačce A-týmu hlavní slovo. Teď připravuje tým na další ročník nejvyšší soutěže, hráči už mají za sebou deset týdnů tvrdé letní dřiny. Znovu se sejdou na výkonnostních testech v Praze 27. července, hned o den později už vyjedou na led plzeňského zimního stadionu.

"Kus práce se udělal. Ale musíme na to navázat v dalších dvou měsících před začátkem sezony, na ledě všechno správně doladit. Na spoustu věcí máme čas. Když se ohlédnu, hráči těch deset týdnů tvrdě a poctivě odmakali. S tím můžeme být spokojení," říká Ladislav Čihák.

Podařilo se vám suchou část přípravy "přežít" bez vážnějších zranění? Nějaké šrámy jsou, ale spíš pramenily ze stoupající únavy. Obránce Matěj Stříteský musel s kolenem opatrněji, měl tam ještě nějaké věci s meniskem od staršího zranění. Další bek Vojta Budík má výron v kotníku, brankář Dominik Frodl něco podobného. Ale věřím, že do začátku další fáze přípravy budeme kompletní. A pokud ne, že se kluci doléčí co nejrychleji.

Na led už počítáte i s trojicí Gulaš, Mertl, Lang? Ti se dosud připravovali individuálně. Ano, počítáme s nimi. S předstihem jsme řešili příjezd švédského obránce Viktora Langa, aby měl vyřešenou karanténu a mohl s námi hned 27. července na testy wingate a vo2max. S Milanem Gulašem i Tomášem Mertlem jsem byl v pravidelném spojení. Trénují doma na jihu Čech. U nich nemám žádné obavy, vždycky byli připraveni perfektně.

Dostal někdo z hráčů na dvoutýdenní dovolenou i individuální tréninkový plán? Většina hráčů se nikam daleko nechystá, devadesát procent kluků zůstane v Čechách. S některými jsem mluvil osobně a náš kondiční kouč Honza Snopek jim předal individuální plány. A všichni se i tak budou během volna udržovat. Máme společnou skupinu na whats up, tam hráči dostávají informace a plány, jak by se po dobu dovolené měli o sebe starat.

O kolik míst v sestavě se ještě bude bojovat? Kádr není tak široký, abych mohl říci, že na každé místo máme dalších pět hráčů. Ale to neznamená, že někdo dostane něco zadarmo. Když hráč nemaká, ať je to mladý nebo starý, nemám problém ho ze sestavy vyřadit. Jsou tu mladíci, kteří se rvou o místo. Pak o něco starší hráči, kteří mají potvrdit a uhájit svoji pozici. A k tomu zkušení borci, od nichž potřebujeme, aby tým táhli a produkovali kvalitu dlouhodobě. Nicméně chci zdůraznit, že tady máme kluky, kteří makají poctivě, nebojím se toho, že dojde k nějakým extrémům. Ale nějaká tlačenice o místo určitě bude. I já ji udělám a budu na hráče tlačit.

V minulých sezonách jste měli šanci hrát už během srpna základní skupinu Ligu mistrů. Teď vás čeká nová domácí pohárová soutěž Generali Česká cup. Jak ji vítáte? Je to dobrá myšlenka, náhrada přípravných zápasů a rozumná alternativa. Tři týdny máme zápasy v pravidelném rytmu úterý - čtvrtek. Nebereme to určitě na lehkou váhu a naším cílem bude postoupit ze skupiny, kde máme Spartu, České Budějovice a Kladno. I proto, abychom si zajistili další zápasy. Věřím, že soutěž bude mít svou kvalitu. Samozřejmě budeme během utkání zkoušet a testovat různé věci a hráče, ale neberu to jen jako doplněk přípravy.

Věříte, že nová sezona začne už s plnými stadiony fanoušků? Všichni si přejeme, aby mohly být zase plné tribuny. Nejen na hokeji, ale i v dalších sportech. Ale nikdo ještě neví, jak se situace bude vyvíjet. Nedá se nic dělat, je v tom celý svět a musíme se s tím vypořádat. Kdyby se mělo hrát úplně bez lidí, je to podle mě k ničemu. Pokud nějaká omezení budou, ať taková, aby se na stadion mohlo dostat co nejvíc fanoušků.